Активісти «Народного контролю» Франківщини та ГО «Центр UA» обговорили пропозиції до законодавства про політичні партії

7 листопада активісти Івано-Франківського осередку «Народного контролю» зустрілися з представниками ГО «Центр UA» Єгором Поляковим та Антоном Івановим. Учасники зустрічі обговорили зміни до державної політики у сфері діяльності політичних партій в Україні. Ця тема є особливо актуальною зараз – у переддень президентських і парламентських виборів.

«У парламенті розглядається перехід на систему з відкритими регіональними списками з виключно партійним висуванням. За цією системою можуть відбутися вже наступні вибори. Проте партії заледве виконують свою функцію – формування і вираження політичної волі громадян. «Центр UA» ініціює обговорення проблем у сфері діяльності партій з регіональними осередками політичних сил, на основі яких ми сформуємо документ про публічну політику – зелену книгу проблем. Після цього буде проведено обговорення альтернатив рішень, окреслених у зеленій книзі, на центральному рівні. За результатами консультацій буде підготовлена біла книга – дороговказ для необхідних змін, у тому числі законодавчих, які сприятимуть зміцненню партійної системи в Україні», – заявив аналітик ГО «Центр UA» Єгор Поляков.

Свої пропозиції щодо покращення діяльності політичних партій в Україні висловили й активісти «Народного контролю».

«Основною проблемою партійної системи зараз є недовіра громадян до політичних партій. Ключовим елементом розв’язання цієї проблеми міг би стати так званий «імперативний мандат» – можливість виборця відкликати свого депутата за невиконання передвиборчої програми чи з інших причин. Це дисциплінує депутата і дасть реальні механізми відповідальності народних обранців», – зазначив Роман Кобильник, голова виконавчого комітету Івано-Франківського обласного осередку політичної партії «Громадський рух «Народний контроль».

 

«Багато питань до реєстрації політичних партій. Не зважаючи на досить складну, тривалу та вартісну процедуру, в Україні налічується понад 300 таких громадських утворень, хоча реально функціонує не більше ніж сотня. Наші пропозиції полягають в тому, щоб посилити контроль за діяльністю партій, для того, щоб відсіяти саме «фейкові». Доцільно утворити відкритий реєстр всіх членів партій, для того, щоб виборець міг відстежити партійне членство кандидатів у депутати, що дозволить зробити найбільш об’єктивні висновки», – заявив активіст Андрій Корнієнко.

 

«Гостро стоїть питання фінансування партій. Чинне законодавство передбачає фінансування лише тих партій, які на минулих виборах набрали 5 і більше відсотків, а на наступних виборах подолають 2-відсотковий бар’єр. На мою думку, така норма має застарілий характер. Зараз спостерігаємо ситуацію, коли деякі політичні партії, які представлені у Верховній Раді, практично не беруть участь у місцевих виборах та не мають місцевих представництв, в т.ч. офісів. А на що тоді витрачаються виділені державою кошти? Доцільно було б виділяти кошти всім партіям, які активно ведуть свою діяльність, мають місцеві офіси і справді допомагають громадянам та тільки цільове використання виділених коштів», – додав Роман Кобильник.

Активістів турбують і проблеми інертності молодого покоління та небажання молоді брати участь у виборах.
Керівник молодіжного осередку «Народного контролю» Івано-Франківщини Арсеній Шкатуляк зазначив:

«Молодь зараз думає лише як виїхати закордон. Причина небажання брати участь у політичному житті країни – неможливість впливати на політику або відсутність мотивації. Тому ми максимально намагаємося залучити молоде покоління до різних політичних заходів, щоб показати: ми можемо і повинні впливати на державотворчі процеси в Україні!»

Загалом, учасники зустрічі зійшлися на думці, що проблем у діяльності політичних партій справді багато. Всі пропозиції будуть систематизовані в одному документі та представлені до розгляду вищому керівництву держави.