12-05

Активісти «Народного Контролю» вимагають від МОЗу безкоштовних ліків

Дві години на життя без ліків. Саме у такій ситуації опинились хмельничани, яким пересадили нирки. За місяць у них закінчаться запаси життєвонеобхідних медикаментів. Тендер на закупівлю необхідних медикаментів не провели. В усіх інстанціях відповідь одна – чекайте. Люди звернулись до «Народного Контролю».

Світлані пять місяців тому пересадили нирку. Через місяць дівчина планувала повернутись на роботу, але може не дожити.

«Пятнадцять тисяч гривень йде на препарати в місяць. Купити самій – нереально. Поки мені їх видавали, але зараз сказали, що вже видавати не будуть. Але я не можу купити ліки на таку суму, тому що я не працюю зараз якраз після операції, а пенсія в мене 1100 гривень», – розповідає хмельничанка Світлана.

Люди, які пережили пересадку нирки, не виживуть без препаратів, що підтримують їхні життя. На Хмельниччині таких пацієнтів кілька десятків.

«Ніорал, сандімон, міфортік і нікіпрєт – оце три компоненти, які нам треба, щоб видавали, інакше ми, я не зможу. Я продам усе своє – квартиру, жінку, все продам, але я проживу півроку, а далі мені що робити? Я не продам їх! Я краще сам загину…», – каже хмельничанин з трансплантованою ниркою Василь Іванович.

«Дитина хоче жити. І я просто прошу за всіх цих людей не вернутись на діаліз. У нас діаліз теж ніякий, він не дає життя, вмирають на діалізі щодня люди. Одні люди дали життя, зробили операції, і як бачу 9 років в мене син живе, ходе, навчається. Я хочу щоб він далі жив!», – каже Олена, донор, мама пацієнта з трансплантованою ниркою.

Препарат «Міфортік» коштує більше 5 тисяч гривень. Раніше пацієнтам із трансплантованими нирками його видавали за державний кошт.

«У мене ще є мій якийсь там запас. Але він вже все, закінчується. Коли дадуть ліки – невідомо. Уже навіть ніхто нічого не обіцяє. Сказали, що видавати ліки більше не будуть!!! Тому що не пройшов тендер, ліки не закуплені, тому й видавати ліки не будуть!», – каже хмельничанка Світлана.

«Девять років не було проблем. Були, але маленькі, ми їх вирішували. Це уже прийшов просто пік. У нас таблетки, ми їх завжди отримували, а зараз запасу у нас не має, тиждень і все», – скаржиться Олена, мати пацієнта з трансплантованою ниркою.

В обласному управлінні охорони здоров’я журналістам «Народного Контролю» пояснюють – у Міністерстві вже 5 місяців затягують реєстрацію ціни на препарат. Через це 27 пацієнтів в області вкотре опинились на межі життя і смерті. На Хмельниччині запевняють, як тільки у столиці зареєструють вартість, почнуть знову безкоштовно видавати ліки.

«За інформацією виробника, вони п’ять разів подавали документи на МОЗ. Зараз подали у черговий раз два тижні тому пакет документів. Вони надіються, що цей раз він буде вже зареєстрований… В хворих на руках вже навіть є рецепти на міфортік. І от якраз вийде ціна, і можна буде говорити, що через аптечну мережу можна буде отоварити їх рецепти», – пояснює Наталя Федів, заступник директора Департаменту охорони здоровя Хмельницької ОДА.

Активісти «Народного Контролю» звернулися до Міністерства охорони здоровя, аби проблему з життєво необхідними препаратами вирішили якомога швидше. Ми вимагаємо негайного затвердження ціни на ліки для хворих з трансплантованими органами і нагадуємо чиновникам: від вашої роботи залежить життя молодих людей.