1231231

Біометричний паспорт за будь-яку ціну: чому Європа може знову стати недосяжною

Півтора місяця тому реалізувалась давня українська мрія: нарешті ми зможемо їздити до Європи без віз.  Аби перетнути шенген-зону знадобиться пакет документів. Головним із них звісно ж буде біометричний паспорт. І саме через паспорт, який в українських реаліях зробити – справа не проста, для багатьох Європа може знову стати недосяжною.

Неробочі системи

У Франківську паспорт можна виготовити у трьох установах: ЦНАПі, Державній міграційній службі та підприємстві «Документ». Усі ці установи належать державі, от тільки цінова політика тут геть різна.

«Народний контроль» вирішив провести експеримент та спробувати виготовити паспорт для нашої журналістки Олі. Свій паспортний вояж розпочинаємо з Центру надання адмінпослуг, що на Вічевому майдані. На наш подив, жодних черг тут не застаємо. Невже закордонний паспорт у Франківську отримати – не проблема?

Центр надання адміністративних послуг

Центр надання адміністративних послуг

З’ясовуємо, оформити необхідні документи тут просто не можливо. Після тріумфального голосування у Європарламенті, систему у ЦНАПах заблокували!

«Від 6 квітня вона не працює. Жодної інформації на даний час немає, нам тільки повідомляють, що от-от має запрацювати», – каже адміністратор ЦНАПу Володимир Кварцяний.

«Народні списки»

Дізнаємося начебто за безпроблемне виготовлення закордонних паспортів, відповідає інша установа – Державна міграційна служба.

Міграційна служба

Міграційна служба

Тут вже картина геть інша. Біля кабінету прийому документів яблуку ніде впасти. Щоб уникнути непорозумінь, люди самоорганізовуються та записують порядок черги. Наша журналістка у цьому списку опиняється під 38 номером, а це означає, що до кабінету прийому документів їй того дня не втрапити.

Черга у міграційній службі

Черга у міграційній службі

Повертаємось у Державну міграційну службу після вихідних. Тепер тут ще людніше. З’ясовуємо, в кого «народний» список і які ми тепер у черзі. Та виявляється, що список з нашим прізвищем вже десь подівся, а люди, які прийшли до установи ще з ночі, вже встигли скласти новий.

Виявляється, аби здати документи, по чергах потрібно настоятися близько тижня.

Держобслуговування буває різне

Після невдачі у Держаній міграційній службі, вирушаємо до Державного підприємства «Документ». Ця установа нас вражає буквально із перших кроків: сучасний дизайн приміщення, скромні електронні черги, навіть дитячий куток організований. Кожному клієнту тут раді. Жодних нічних черг та безкінечних списків немає.

Державне підприємство "Документ"

Державне підприємство “Документ”

Чому ж ставлення до людей так різниться у двох державних установах? Відповідь знаходимо у цінах. Виявляється, за весь цей комфорт вам доведеться додатково викласти 400 грн.

Державне підприємство "Документ"

Державне підприємство “Документ”

З’ясовуємо, чи можлива комерція у такій організації ? Юристи кажуть? подібна цінова градація недопустима.

«Фактично, ці 400 грн не є до кінця законними. Якщо брати до уваги закон «Про єдиний демографічний реєстр», там чітко у ст. 20 вказано, що оплата є однаковою для усіх рівноправних суб’єктів, і стягнення додаткової плати забороняється», – пояснює юрист Назарій Михайльонка.

Нечесні торгаші

Ні для кого не секрет, що колись чергу за візою можна було купити. Ми поцікавилися, чи не перекваліфікувалися торговці у продавців черг за біометричними паспортами.

Нам вдалося відшукати Володимира, який, приховуючи обличчя, зізнався, опинитися в потрібному кабінеті нескладно: «Це все робиться просто і швидко, але тільки через перевірені знайомства. Беруть ваші документи і поза чергою дають їх на опрацювання і проводять вас. До основної вартості паспорту потрібно буде додати ще гривень 300-500 зверху».

Якщо ж вам заманулося до Європи, як бачите, часу гаяти не варто. Бажаючих безпроблемно отримати  закордонний паспорт щодня більше. А от куди йти, кому платити і на чому економити: на часі чи грошах, – вирішувати вже вам.