Боротьба за сільські пасовища: селяни проти чиновників

На цій землі жителі села Покостівка випасають худобу та продають молоко. Це єдиний спосіб заробітку у цьому селі. Та вже незабаром люди можуть його втратити. Адже майже 30 гектарів землі хочуть передати в оренду. За що вони тоді житимуть – не знають. Тому люди звернулись до «Народного Контролю».

Мати п’ятьох  дітей Наталія бідкається – її родина має невелике господарство, з якого і живе. Сім”я здає молоко та  вирощує городину. Жінка каже – якщо пасовисько віддадуть в оренду – де вона та її односельчани випасатимуть худобу і чим її годуватимуть – не знає. Адже альтернативного пасовиська неподалік Покостівки вже не лишилось. Усі землі зайняті.

Наталія, жителька с.Покостівка: “це земля на випас, у мене п’ятеро дітей і  я живу за рахунок цих корів, яких я держу і здаю молоко. Корови пасуться на паях, завтра прийдуть мені скажуть плати гроші, бо твоя корова пасеться на моїх паях, з чого я буду платити. Тут старі люди теж виганяють худобу на випас.  А випасу тут немає – з тої сторони паї, з цієї сторони паї.”

Ніна Францівна, жителька с.Покостівка: “Тільки з молока живу, що в мене тої пенсії,  навіть тисячі нема. Погано, мало, звісно, та ще й випасу нема, де хоч ходи з цією коровою”.

Жителі Покостівки готові платити державі за користування тим пасовиськом, але бояться, що можливість вже втрачена. Сьогодні селяни обурені, офіційно землю в оренду ніхто ще не взяв, але випасати худобу тут вже не можна.

Підприємець, який хоче взяти в оренду майже 30 гектарів землі в селі Покостівка договір про оренду ще не підписав, але землю вже засіяв.

Володимир Михайлович, житель с.Покостівка: “Якийсь чоловік приїхав, хто його сюди прислав – пригнав техніку, начав орать цей випас. Люди збурились, визвали сюди голову сільської ради, землеміра, визиваю міліцію, 102, провірили документи на трактор, дали якісь вказівки і заборонили цей випас орати.”

Село Покостівка входить до Великопічської сільської ради. Журналісти «Народного Контролю»  поїхали туди, аби запитати у голови, хто сьогодні власник цієї земельної ділянки. Проте, вона розповіла, що ці землі не входять до меж  їхньої сільської ради, а перебувають на балансі Держземагенства. Тому по коментарі ми звернулись до керівника Головного управління Держземагентства у Житомирській області.

Володимир Михалець,  в.о. начальника Головного управління Держземагентства у Житомирській області: “Дійсно, було видано наказ про надання дозволу на розробку документації землеустрою. Фактично, людина має право розробити, визначити межі земельної ділянки ,зареєструвати її в кадастрі, розробити проектну документацію . Також треба розробити грошову оцінку, яку затвердити на сесії Житомирської районної ради, на підставі цього визначається вартість земельної ділянки і сума коштів, що буде надходити до сільської ради. І вже після цього людина може використовувати земельну ділянку відповідно до тих побажань, які визначалися, тобто як фермер – може вирощувати рослини.  А використовуючи, сплачувати оренду.

Станом на сьогодні в мене немає інформації, що проект затверджений, тобто він незатверджений і право землекористування ще не настало. Зараз ту землю не має права орати ніхто!”

За документами, орендувати землю в Покостівці  для ведення фермерського господарства  хоче директор Житомирського обласного відділення фонду соцільного страхування з тимчасовї втрати працездатності  – Микола Дегліс. Ми запитали його, чи це він розпочав обробку пасовиськ. Чоловік свою причетність заперечує. Каже, що поки тільки готує документи.

Микола Дегліс, хоче орендувати землю в с.Покостівка: “Не знаю, хто там оре. Коли буде договір на право використання цих земель, ми й будемо використовувати ці землі, готувати до засіву, вирубувати самонасіяні дерева.

Ніколи ми їх ще не сіяли і не обробляли. Я думаю, що поки там треба попробувати що там буде рости, тому що це землі запасу і всі налоги будуть іти в сільраду в першу чергу і державі, зараз вони не використовуються”.

Раніше контроль за використанням землі  був повноваженням  Сільськогосподарській інспекції, проте сьогодні у них мораторій на проведення перевірок.  Тому юристи «Народного Контролю» направили туди звернення, аби дізнатись, хто засіяв землі та не допускає селян до пасовиськ, і надали низку юридичних консультацій селянам, які бояться втратити свій хліб.

Світлана Пахольчук, голова Житомирської обласної організації “Народний Контроль” ми направили звернення в сільськогосподарську інспекцію, аб вони розібралися, хто незаконно почав обробляти землі.  Люди готові боротися за землю, яка є для них фактично єдиним заробітком, а їх звідти вигнали без дозволу. Ми вимагаємо, аби все було законно)

Віктор Паніот, юрист: «Для того, аби пасовище залишилося людям, громаді с.Покостівка слід разом із селищними депутатами звернутися до Управління Держземагенства в Житомирській області з клопотанням скасувати наказ, яким було видано дозвіл на виготовлення документів для укладання договору оренди земельної ділянки. Крім того, мешканці с.Покостівка у відповідності до ст34 Земельного Кодексу України, мають право звернутися до органів місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, з проханням про виділення спірних земель рід випас худоби».

Ми слідкуватимемо за тим, чи знайдуть незаконних фермерів, які обробили пасовиська в селі Покостівка. Галина Ковальчук, Катерина Білошицька, Ілля Кот, “Народний Контроль”.