Будуйте, але не у нас, – громада на Волині про сміттєвий полігон

У Горохівському районі не можуть знайти компроміс щодо облаштування першого офіційного полігону твердих побутових відходів. Це сміттєзвалище на території Цегівської ОТГ хоче збудувати мерія Горохова за підтримки державного фонду регіонального розвитку та районної ради.
Влада пропонує віддати під полігон 3 га землі, де поруч розташовані ліс, джерела та гідрологічний заказник «Холонів». Жителі ж сусіднього Цегова проти, бо остерігаються, що за кілька років шкідливі речовини просочаться у ґрунт та підземні води, отруять їх і створять небезпеку для здоров’я сільських жителів.
Сьогодні, 24 січня, у стінах РДА відбулося засідання робочої групи щодо розв’язання цього питання та обговорення проекту будівництва полігону. На засіданні були присутні місцева влада, представники області, очільники громад, жителі трьох сіл Цегів, Холонів та Мар’янівка. Також долучилися представники «Народного контролю», до яких звернулися люди за підтримкою.
За словами проектанта, вартість робіт становить 22 мільйони 300 тисяч гривень та для реалізації необхідно 6 місяців. Сам полігон буде розділений на дві зони – господарську, де розмістять туалет, навіс для техніки, вагончик, ванну для дезінфекції та виробничу частину, де захоронюватимуть відходи. А вже після закінчення експлуатації обіцяють засипати, засіяти травою та засадити деревами.
Зауважимо, що проект ще з 1995 року, а експертизу вперше пройшов у 2013 році.
Присутні обурилися, що у проекті не згадали про очисні споруди та сміттєсортувальну лінію. За словами розробників, очисні споруди плануються під час другої черги будівництва, а лінію, за словами представника з облдержадміністрації, немає доцільності облаштовувати, адже не буде потрібної потужності.
Зрештою, дискусія тривала понад дві години. Влада переконувала, що це сміттєзвалище потрібне не лише для міста, а й для навколишніх сіл, бо стихійні смітники повсюди і вивозити громадам сміття нікуди.
Втім, керівник робочої групи Леонід Кравчук вважає, що проект варто доопрацювати.

«Цей проект не те що не досконалий, він – провальний. Ми зараз на стадії того, з чого мали би починати – громадське обговорення, думки, експертизи», – підсумував він.

Під час обговорення виступив керівник «Народного контролю» Волині Павло Данильчук: «На мою думку, потрібно замовити новий проект на новому місці. Тоді буде у вас консенсус та злагода. Ви матимете полігон, якого в області немає. Де буде сортування, дегазація та будуть дотримані інші вимоги. Відкладіть питання будівельних робіт, що ведуться з порушеннями – паспорта немає. Якщо влада проштовхуватиме силоміць такі речі, буде конфлікт, і якщо люди не будуть дослухатися, також буде конфлікт. Тож потрібно відкласти і змінити місце».

У підсумку, робоча група планує виїхати на місце, де хочуть розмістити новий полігон та оглянути альтернативні території.