Церква і національна пам’ятка: що буде з «Луцькою тюрмою»

Заручником розбіжностей між громадськістю та волинською єпархією УПЦ КП стала пам’ятка архітектури національного значення Монастир бригідок («Луцька тюрма»). Єпархія почала проводити ремонтні роботи з облаштування хостелу, втім, це викликало обурення серед громадськості, яка наполягає зберегти пам’ятку та створити в приміщенні колишньої тюрми музей.

Знайти порозуміння намагалися під час круглого столу. Захід відбувся 9 лютого у стінах Луцької міської ради за ініціативи депутата, керівника «Народного контролю» Волині Павла Данильчука.

У заході взяли участь: представники волинської єпархії УПЦ КП, керівники структурних підрозділів Луцькради, працівник Українського інституту національної пам’яті, громадські активісти. Обговорення проігнорували: державний історико-культурний заповідник «Старий Луцьк» та управління культури Волинської облдержадміністрації.

Модератор заходу Павло Данильчук зазначив, що місто може втратити пам’ятку через так звану реконструкцію під хостел. Він переконаний, що у такому приміщенні найдоцільніше створити музей-меморіал жертв окупаційних режимів як у Львові «Тюрма на Лонцького».

Він розповів, що дізнавшись про ремонт, побачили, що частина келій змінила свій вигляд – була залита підлога бетоном, а у деяких приміщеннях зроблений євроремонт та встановлені пластикові вікна, а роботи велися без нагляду археологів.

Депутат, аби дізнатися чи є відповідні дозволи, надіслав звернення в обласне управління культури. Вони відповіли, що під час перевірки документації представник єпархії Мироненко Надія Юріївна представила пакет документів та погодження від Міністерства культури України, проте відмовилася надавати їх для зняття копій.

Надія Мироненко була присутня на круглому столі. Вона працює інженером з технагляду за спорудами Волинської єпархії Української православної церкви Київського патріархату. Представниця церкви повідомила, що виконання робіт проводиться згідно з дозволом Державної архітектурної інспекція України, а генеральним підрядником, що здійснює реставрацію пам’ятки, виявилася луцька фірма «Житлобуд-2».

«Характер запланованих робіт – встановлення куполу з хрестом над монастирським храмом, зокрема покрівля, благоустрій, інженерні мережі. В правому крилі – розміщення готелю економ-класу «Хостел», – зачитала Мироненко реставраційне завдання, яке погоджене Міністерством культури.

Керівника «Народного контролю» поцікавився, хто здійснює археологічний нагляд. Інженер відповіла, що проектом не передбачені такі дослідження під час проведення внутрішніх робіт.

«Проектом передбачено 5 кімнат. Це не питання комерційне – приїдуть путівники, представники влади, десь їм потрібно переночувати», – додала вона і запевнила, що цей хостел буде безкоштовним.

Інженер закцентувала увагу, що єпархія уже витратила понад 5 мільйонів гривень на відновлення споруди. Також відбудеться конкурс реставраторів, щоб зберегти фрески, які були знайдені на стінах келій. Живопис планують покрити лаком.

В ході обговорення виникла емоційна дискусія і представники УПЦ КП покинули круглий стіл.

Між тим, начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури Петро Троневич повідомив, що розробляється ідея для облаштування у монастирі Школи сучасного іконопису Волині. Мовляв, є усне погодження від владики Михаїла. Зі свого боку чиновник теж прокоментував ремонтні роботи у Монастирі бригідок. Він вважає, що пам’ятці не нанесли шкоди.

«Ми повинні з повагою відноситися до користувачів пам’ятки, які витрачають власні кошти», – сказав Троневич.

Представник Українського інституту національної пам’яті Леся Бондарук вважає, що це є комерціалізація цього приміщення і нелогічне використання. Історик зауважила, що є проблеми із доступом до приміщення, зокрема не могли потрапити експерти до місця, де зберігалися рештки розстріляних. Відомо їй і про випадки, коли родичів вбитих ув’язнених, які приїжджали туди помолитися з іншої області, не впустили на територію.

Ідею щодо використання приміщення пам’ятки висловив краєзнавець Ігор Левчук.

«Є давня пропозиція про необхідність створення меморіального комплексу-музею «Луцька Голгофа», який повинен включати луцьку в’язницю, історію Монастиря бригідок та меморіальний комплекс на Гнідавській гірці», – запропонував він.

У підсумку Павло Данильчук сказав, що вимагатиме, аби волинська єпархія УПЦ КП виклала у публічний доступ проект реконструкції та відповідну документацію. А також депутат зазначив, що буде оголошувати громадську ініціативу задля збереження пам’ятки та облаштування у ній музею.