Cміттєвоз на мільйон: як Турківська міська рада проводила тендер на купівлю сміттєвоза

Турка – центр видатної мальовничої Бойківщини. Розташована ледь не на краю Львівщини. Проте той факт, що місто сховалось за сотнею кілометрів серед гір не означає, що дії місцевої влади лишаться непомітними. «Народний контроль» перевірив чи справді тендерна закупівля «сміттєвоза  на мільйон» пройшла прозоро?

Йдеться про сміттєвоз, який обійшовся турківчанам у кругленьку суму – майже мільйон двісті гривень. Сам по собі, як технічний засіб, сміттєвоз усіх цілком влаштовує, але законність його купівлі викликала багато запитань, як у правоохоронних органів, так і в громадськості.

ФОТО 1

Сміттєвоз, який придбала Турківська міська рада (КамАЗ)

«Громадськість вважає, що, насправді, такий транспорт, той автомобіль, не вартує тих коштів, що за нього заплачені», – активіст «Народного контролю» у м. Турка Володимир Хомин.

Наприкінці минулого року Турківська міськрада провела тендер на ProZorro із закупівлі сміттєвоза. За результатами якого, мерія придбала КамАЗ. Журналісти «Народного контролю» промоніторили ринок і знайшли  КамАЗ тієї ж моделі, з такими ж характеристиками, але його ціна – втричі менша. Роз’яснювати ситуацію журналісти пішли до очільника міста.

Скрін сайту ProZorro

Скрін сайту ProZorro

«Система ProZorro нас взагалі відсуває від того, що і скільки може коштувати. Тобто, є тендер, ми не знаємо ні учасників тендеру, ні ціни, за яку там виставляють лоти. ProZorro дає переможця тендеру і все», – говорить міський голова Турки Геннадій Когут.

Серед трьох учасників переміг  підприємець Маркович, який має свою думку щодо ситуації.

«У цей КамАЗ вкладені страшні гроші – півмільйона гривень на ремонт капітальний», – говорить приватний підприємець Володимир Маркович. Проте, доказів та документів про ремонт у бізнесмена немає.

Підприємець Володимир Маркович, в якого придбали КамАЗ

Підприємець Володимир Маркович, в якого придбали КамАЗ

Якщо справжня ціна машини близько 400 тисяч плюс, якщо повірити підприємцю про вкладені півмільона,  то це виходить 900 тисяч. Нагадаємо, що переможцю заплатили 1 млн 176 тис., де ще майже 300 тисяч? Згідно з договором 196 тисяч підприємцю сплачено як ПДВ, та от не задача, ФОП Маркович не є платником ПДВ.

Як-то кажуть перший млинець нанівець, та от в Турківської міськради їх було аж три, адже купити сміттєвоз вийшло лише з четвертого разу. А до самого тендеру в журналістів ще багато запитань.

ФОТО 4

Перші два рази тендер не відбувся через появу додаткових грошей та доопрацювання документації, а втретє через відсутність пропозицій. А потім – звідки не візьмись – відразу три компанії вирішили взяти участь. Наші журналісти намагалися зв’язатися із двома іншими компаніями («Територіябуд» та «Дрогобичбуд»), проте одна з них не існує взагалі, так як її ліцензія діяла тільки до 1 березня 2017 року, а інша – компанія-привид, оскільки жоден телефон компанії не відповідає.

Вітчизняний КамАЗ, а от купити мали іноземний МАN або Mercedes. Принаймні так вказано в тендерних вимогах. Проте чиновники і тут знайшли собі оправдання, мовляв, у вимогах було вказано й аналог.

На разі сміттєвоз арештований, в усіх учасників тендеру проведено обшуки та вилучено усі документи. Ця справа може потягнути на розкрадання державних коштів. Адже закупівля відбувалась за гроші, надані обласною радою. Вісім районів Львівщини отримали по 1,2 млн грн на закупівлю сміттєвозів. Тож наші журналісти поцікавилися, чи не повторилася турківська історія і там.

До прикладу, у Старому Самборі купили машину дещо скромнішу – ГАЗ, але нову і вдвічі дешевшу — за 630 тисяч.

Сміттєвоз, який придбала Старосамбірська міська рада

Сміттєвоз, який придбала Старосамбірська міська рада

«Було затверджено 600 тисяч гривень – це з обласного фонду охорони навколишнього середовища, і 200 тисяч було до фінансування з Старосабірської міської ради. Тобто, ми могли придбати автомобіль за 800 тисяч, але, у зв’язку з тим, що такий автомобіль нам підходив і цінова пропозиція була значно нижча, тобто 630 тисяч, на решту коштів ми закупили нові сміттєві контейнери для міста», – говорить  директор КП «Міське виробниче управління ЖКГ» у  місті Старий Самбір Віталій Дубей.

І поки в Старому Самборі економлять на користь свого району, у Турці  викидають гроші на вітер, коли у місті проблем і так вистачає.

«Це, вочевидь, буде на совісті міського голови Турки, який, на жаль, не виправдав покладених на нього сподівань. Тут, у першу чергу, мають слово сказати контролюючі органи влади, які перевірять, чи дійсно були порушення при закупівлі цього автомобіля», – запевнив голова фракції «Народний контроль» у Львівській облраді Андрій Білоус.

Правоохоронці ж традиційно на слова не щедрі – триває слідство.

«Було розпочате досудове розслідування за ознаками частини другої ст. 364 Кримінального Кодексу України – це зловживання владою або службовим становищем, а також за частиною першої ст. 366 Кримінального Кодексу України – це службове підроблення», – коментує речниця Національної поліції  Львівської області Світлана Добровольська.

Світлана Добровольська, речниця Національної поліції  Львівської області

Світлана Добровольська, речниця Національної поліції Львівської області

Покарають винних чи ні – тепер залежить від правоохоронних органів.

«Сьогодні ми хочемо дізнатись, відбулося розкрадання державних коштів чи ні. Якщо так, то ми закликаємо правоохоронні органи провести об’єктивне розслідування, встановити винних осіб і притягнути їх обов’язково до відповідальності», – активіст «Народного контролю» у м. Турка Володимир Хомин.