A woman casts her ballot during the referendum on the status of Ukraine's Crimea region at a polling station in Sevastopol March 16, 2014. Voting got underway in Crimea on Sunday as the inhabitants of this Ukrainian region began to cast their ballots in a referendum aimed at deciding whether the peninsula leaves Ukraine and becomes part of Russia.  REUTERS/Baz Ratner (UKRAINE  - Tags: POLITICS CIVIL UNREST ELECTIONS)

Дмитро Добродомов: Чинний Закон «Про всеукраїнський референдум» суперечить Конституції України

У ВРУ зареєстрували законопроект «Про всеукраїнський референдум», який має ліквідувати суперечності діючого законодавства із Конституцією України. Також законопроект передбачає пункти, які унеможливлять використання «чорних» технологій під час народного волевиявлення.

Про це розповів один зі співавторів законопроекту народний депутат України, лідер «Громадського руху «Народний контроль» Дмитро Добродомов.

«Існує ціла низка положень чинного Закону, які суперечать Конституції України, що створює небезпеку скасування чи внесення змін до її положень у неконституційний спосіб. Це і небезпека знищення встановленого ст.1 КУ демократичного політичного режиму, і загроза зміни існуючого конституційного ладу в Україні у неконституційний спосіб, – пояснює Дмитро Добродомов. ­- Також чинна редакція Закону «Про всеукраїнський референдум» не передбачає належного порядку формування та організації роботи комісій всеукраїнського референдуму як незалежних та неупереджених органів забезпечення проведення народного волевиявлення».

За словами Добродомова, саме тому виникла ініціатива прийняти концептуально новий закон, який повністю відповідатиме українській Конституції, а ще буде узгоджений з рекомендаціями Європейської Комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) Ради Європи.

Народний депутат зазначив, що законопроект пропонує кардинально вдосконалити механізми реалізації конституційного права громадян на участь в управлінні державними справами через всеукраїнський референдум. Окрім того, щоб попередити викривлення реального волевиявлення громадян України на всеукраїнському референдумі, використання під час волевиявлення «чорних» технологій, проект імперативно не допускає одночасне проведення всеукраїнського референдуму із черговими виборами Президента України, народних депутатів України у разі, якщо день голосування на всеукраїнському референдумі співпадає з днем голосування на відповідних виборах.

Як розповів Дмитро Добродомов, запропонований проект унеможливить винесення на референдум питань, щодо яких КУ передбачає інший порядок вирішення. Ще проект передбачає надання статусу суб’єкта всеукраїнського референдуму політичним партіям, а також реєстрацію їх як прихильників або опонентів винесеного на всеукраїнський референдум питання.

«Щоб усунути прогалини у чинному законодавстві, проект надає можливість партіям брати участь у всіх процедурах всеукраїнського референдуму, а офіційним спостерігачам від ініціативної групи, партій і громадських організацій, до статутної діяльності яких належать питання, пов’язані з процесом виборів та референдуму, можливість істотно впливати на процес волевиявлення в окремих його процедурах, вести спостереження за його законністю. Політичні партії отримують право на формування комісій із всеукраїнського референдуму, а також право контролювати їхню діяльністю через можливість мати уповноважених осіб у Центральній виборчій комісії, у загальнодержавному окрузі ф територіальних округах референдуму, офіційних спостерігачів», – пояснив співавтор законопроекту.

Також Дмитро Добродомов пропонує запровадити народний контроль за витрачанням коштів, які виділятимуться на проведення референдуму із державного бюджету.

«Має бути прозоре затвердження середніх норм видатків на фінансування діяльності комісій з референдуму із зазначенням призначення відповідних коштів, подачі фінансових звітів окружних комісій з всеукраїнського референдуму до ЦВК. Також законопроект передбачає публікацію інформації про результати контрольних заходів у сфері використання коштів державного бюджету на підготовку та проведення всеукраїнського референдуму», – додав Добродомов.