Добродомов: Міських голів потрібно обирати у два тури

Група народних депутатів пропонує обирати міських голів у два тури, якщо у першому за жодного із кандидатів не буде віддано понад половину голосів виборців, які взяли участь у голосуванні

Про це повідомив народний депутат України, лідер партії «Громадський рух «Народний контроль» Дмитро Добродомов, який став співавтором законопроекту про зміни до Закону про місцеві вибори, зареєстрованого у ВРУ 2 липня під номером 2250а (Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (щодо правового регулювання порядку організації і проведення виборів).

Так, радше за все, ВРУ не встигне прийняти новий Закон про місцеві вибори. Відтак варто внести бодай зміни, які стосуються виборів міських голів. Така ініціатива може стати рятівним колом для великих міст, якщо законопроект буде ухвалено.

Як розповів Дмитро Добродомов, відповідні зміни пропонуються внести у ч. 4 ст. 2 Закону.

«Вибори міського (міст, кількість виборців, в яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості у два тури, в єдиному одномандатному виборчому окрузі, що співпадає з територією відповідного міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією відповідної об’єднаної територіальної громади», – йдеться у законопроекті.

Також зазначається, що вибори міського голови обмежаться одним туром, якщо один із кандидатів на посаду набере «більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні».

Рішення про проведення другого туру у тому чи іншому місті прийматиме Територіальна виборча комісія.

На думку авторів законопроекту,  запропоновані зміни допоможуть створити  ефективну  модель виборчої системи на місцевих виборах, яка відображатиме електоральні настрої громади, забезпечуватиме  зв’язок міських голів з виборцями. Також запропонований законопроект реалізовує конституційне право громадян «брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування».

Автори законопроекту переконані, що  його прийняття сприятиме демократизації виборчого процесу та забезпеченню  більш ефективних механізмів реалізації і захисту прав громадян України та результатів їх волевиявлення.

«Сьогодні маємо потребу в комплексному оновленні Закону про місцеві вибори із врахуванням рекомендацій міжнародних інституцій, використанням практичного досвіду проведення минулих виборчих кампаній та виваженими підходами до впровадження нової виборчої системи», – наголосив Дмитро Добродомов.

Варто зазначити, що Дмитро Добродомов – серед депутатів, який активно виступає за оновлення і покращення Закону про місцеві вибори. Зокрема, на думку народного депутата, нове законодавство також має створити максимальні передумови для того, щоб у виборах могли брати участь громадські активісти, волонтери, учасники АТО, – люди, «які уже довели свою ефективність навіть не маючи владних повноважень».