Добродомов – серед авторів законопроекту про максимальне розділення бізнесу і влади

Група народних депутатів, серед яких і лідер партії «Громадський рух «Народний контроль» Дмитро Добродомов, підготували Законопроект, який сприятиме максимальному розділенні бізнесу і влади, щоб інтереси політиків при виконанні своїх службових обовʼязків не перетиналися з їхніми особистими фінансовими інтересами, що часто призводить до виникнення корупційних схем.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання корупції та конфлікту інтересів у діяльності осіб, які займають політичні посади» зареєстрували у ВРУ 14 липня під N 2343а.

Як відзначають автори законопроекту, діюче українське законодавство вже забороняє політикам і чиновникам займатися бізнесом, входити до правлінь підприємств і компаній. Вони повинні заробляти гроші лише на державній службі, щоб їхні особисті фінансові інтереси не суперечили інтересам служби.

Але на практиці все інакше. Велика частина українських політиків, перебуваючи на державних посадах, живе за рахунок доходів від підприємницької діяльності. Наприклад, згідно моніторингу фінансових декларацій за 2014 рік, проведеного Інтернет-виданням «Українська правда», у парламенті нараховується 22 нардепи, річний дохід яких склав понад  10 млн. гривень при середній річній зарплаті депутата у близько 160 тис. гривень.

Із двадцяти членів Кабінету Міністрів України, сім осіб, включаючи Прем’єр-міністра, задекларували доходи у 2014 році у понад 1 млн. грн. кожен. При цьому загальний дохід міністрів-мільйонерів у 2014 році склав близько 63 млн. грн.

Саме з огляду на таку ситуацію, народні депутати пропонують зміни до Закону України «Про запобігання корупції», якими встановлюється категорія «особи, які займають політичні посади», до яких відносяться Президент України, Прем’єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України та народні депутати України. Для цих осіб пропонується встановити додаткові обмеження:

– під час зайняття політичною діяльністю забороняється отримувати дивіденди від комерційної діяльності підприємств, якщо в них є істотна частка. Такі прибутки ідуть до Держбюджету;
– забороняється отримувати прибутки від роялті, виграшів та призів – це потенційно корупційні прибутки
– авторські гонорари обмежуються 200 мін. зарплатами з одного джерела на рік
– за порушення цих заборон встановлюється адміністративна (штраф від 500  до 800  неоподатковуваних мінімумів з конфіскацією отриманого доходу не за основним місцем роботи) і кримінальна відповідальність.
– визначається державний орган –  на який покладається контроль за конфліктом інтересів осіб що займають політичні посади.
– підприємства в яких є істотна частка політичної особи, або членів її сім’ї забороняється брати участь у закупівлях товарів, робіт та послуг з Держбюджету. В тому числі і бути підрядчиком.
– законом встановлюються заробітні плати осіб, що займають політичні посади.

«Очевидно, що запропоновані зміни не дадуть змогу різко і швидко перервати тісний звʼязок влади і бізнесу. Але це чіткий крок до поступового подолання корупційних схем при владі, коли політики використовують свої посади задля лобіювання і розвитку власного бізнесу», – прокоментував один зі співавторів законопроекту Дмитро Добродомов.