Добродомов: Закон про місцеві вибори свідчить, що влада боїться нові постмайданівські сили

Прийняття Закону про місцеві вибори 14 липня – очевидний позитив для країни. Утім його остаточна редакція – яскраве свідчення того, що нинішня влада боїться конкуренції із новими активними постмайданівськими силами. Відтак зроблено все можливе, щоб зменшити їхні шанси потрапити в органи місцевого самоврядування.

Про це заявив народний депутат України, лідер партії «Громадський рух «Народний контроль» Дмитро Добродомов, який оцінив плюси і мінуси прийнятого Закону.

«Новий Закон про місцеві вибори потрібно було приймати – у цьому нема жодних сумнівів, –  наголосив Дмитро Добродомов. – Хоча, на мій погляд, значно зрозумілішою, демократичнішою була інша версія законопроекту. Прийнятий же має кілька вкрай негативних норм. Відтак ми зробили лише півкрок до того, щоб місцеві вибори мали відкритий і європейський характер. Окрім того, такий важливий Закон для країни приймався не так, як належить. Депутати не отримали його друкованої версії, не орієнтувалися, за які поправки голосують».

Серед позитивних моментів Закону Дмитро Добродомов виділив норму про вибори за пропорційною системою і за відкритими списками, коли «нарешті вдалося відмовитися від «мажоритарки». А також вибори міського голови у два тури, що дасть змогу більш обʼєктивно оцінювати електоральні настрої громади. Плюсом народний депутат вважає такж заборону йти на вибори блоками.

«Очевидний плюс Закону і в тім, що забрали норму, яка унеможливлювала участь у виборах політичних партій, які зареєструвалися менш, аніж за рік до волевиявлення. Це значило би, що практично всі нові сили, які утворилися після Майдану, опинилися би поза виборчим процесом. Також позитивно оцінюю вимогу, за якою у списку має бути присутні не менше 30% жінок – це абсолютно по-європейськи», – наголосив Добродомов.

Серед головних мінусів Закону Добродомов назвав передусім надто високий прохідний барʼєр для політичних партій – 5%.

«Це серйозний удар саме по молодих постмайданівських партіях, в основі яких громадські активісти, волонтери. Тим паче, що не прийняли автоматично і норму про обмеження політичної реклами – від повної заборони до створення рівних можливостей для усіх партій, – пояснив народний депутат. – Відтак є загроза, що олігархічні сили просто йтимуть до перемоги через гроші – купивши телевізійні ефіри і завісивши своїми бордами всі вулиці міст».

За словами Дмитра Добродомова, ухвалена версія Закону чітко показує, що нинішня влада реально боїться конкуренції зі свіжими, новими силами, які, навіть не маючи владних повноважень, уже показують свою ефективність.

«Очевидно, що влада демонструє свою неспроможність провести системні зміни в країні. Відтак, сьогодні – і починати треба було із місцевого самоврядування – владу треба оновити через присутність у ній максимальної кількості громадських активістів, волонтерів, учасників АТО. Саме такою є вимога суспільства, – переконаний Дмитро Добродомов. – Наприклад, у парламенті саме вихідні із майданівського середовища є найбільш діяльними, користуються найбільшою довірою. Та, виявляться, влада просто боїться таких людей і робить усе можливе, щоб не допустити їх до органів самоврядування».

Нагадаємо, 4 липня під час першого партійного зʼїзду політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» було ухвалено рішення про участь сили у місцевих виборах. Основу партії складають громадські активісти, волонтери, учасники АТО, журналісти.