Фрагментарне реформування галузі охорони здоров’я неприпустиме, – Олег Мусій

Народний депутат з фракції «Блок Петра Порошенка», заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я Олег Мусій наголошує на неприпустимості фрагментарного реформування галузі охорони здоров’я. Про це він сказав під час круглого столу на тему: «Автономізація закладів охорони здоров’я», який відбувся 3 червня. На його переконання, спочатку необхідно затвердити Концепцію побудови нової національної системи охорони здоров’я та прийняття на її основі Програму і поетапний план.

За словами Олега Мусія, розроблений МОЗ проект Закону України “Про внесення змін до деяких актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров’я”, яким передбачається автономізація закладів охорони здоров’я, і який презентується керівництвом МОЗ в якості медичної реформи, насправді є лише невеликою складовою, частиною цієї реформи: «Має бути побудована нова система охорони здоров’я. Автономізація – це максимум 10% від медичної реформи і її запровадження вимагає низки передумов».

Олег Мусій підкреслив, що автономізація не дає відповіді, задля чого пропонується саме такий підхід: «Не відомо, яку саме систему охорони здоров’я пропонують українському суспільству. Натомість, ми повинні бачити кінцеву мету, куди рухатися».

«Щодо автономізації, то на сьогодні не проведена робота з місцевими радами, які приймають рішення про зміну статусу закладу. Не зрозуміло між ким укладатимуться договори на медичне обслуговування, хто буде конкретним замовником медичних послуг на первинному, вторинному і третинному рівнях, не визначена вартість послуг, не вирішене питання пулінгу (концентрації) коштів на вторинному і третинному рівнях. Не відома доля закладів третинного рівня Академії медичних наук, не передбачене співуправління закладами, не відображений досвід пілотних регіонів, не відомо до чого буде прив’язано штатний розпис закладів, немає системи управління якістю медичних послуг, не передбачено механізмів реалізації лікарського самоврядування. Не проводиться упереджувальна інформаційно-розяснювальна кампанія. А без цього, без пошуку партнерів серед пацієнтів і медиків, будь-яка реформа приречена на провал», – наголосив він, звертаючись до заступника Міністра Ігоря Перегінця. Та додав, що без відповідей на ці запитання на підтримку парламентарів нічого сподіватися.

Олег Мусій наголосив, що найбільше занепокоєння викликає норма, за якою державні і комунальні заклади можуть перетворюватися у комерційні підприємства. «Це є не те що неприйнятним, це злочинно. Переконаний, що тиха приватизація закладів не знайде підтримки в парламентській залі. Україна – соціальна держава. І якщо у страхових компаній є велике бажання сюди зайти, то треба йти шляхом державно-приватного партнерства», – сказав він.

Він також підкреслив, що будувати нову систему охорони здоров’я потрібно паралельно з побудовою нової системи освіти, добровільним об’єднанням громад – реформою місцевого самоврядування.