nkontrol_chmel_0704

Головний екологічний інспектор Хмельниччини прикриває злочин у заповідній зоні

Унікальний ліс у серці туристичного Кам’янця-Подільського пустили під сокиру. Міська влада разом з підприємцем вирішили перетворити природну пам’ятку на відпочинкову зону з безліччю розваг. Науковці та громадськість вийшли на захист заповідної зони. «Народний контроль» долучився до захисту природної пам’ятки.

Пані Валентина проживає у Смотрицькому каньйоні. Жінка запевняє, тутешні мешканці потерпають від зсувів ґрунту. Віднедавна ситуація загострилася – у каньйоні несанкціоновано почали вирізати дерева.

«Подивіться, що вони роблять? Ріжуть на берегах річки. Чому ніхто не контролює це?», – обурюється кам’янчанка Валентина.

Кам’янець-подільска міська рада провела конкурс, за результатами якого віддала 5 га заповіданої зони на 35 років для благоустрою територію одному з місцевих підприємців. Він мав не лише прибирати та вивозити сміття, а й зрізати самосів – а це дерева діаметром до 6 см. Утім «лінійки» в Анатолія Ковальського та громадськості різні.

Порушення закону підприємець не визнає, і відверто глузує: «Я тут буду гриби і проліски саджати, а ще попугайчиків в кліточках заведу».

Науковці  шоковані вчинками влади та підприємця у заповідній зоні.

За словами доктора біологічних наук, завідувача кафедри біології Кам’янець-Подільського національного парку Людмили Любінської, вирубувати дерева у каньйоні – злочин.

«Тут не можна проводити жодних експертиз без екологічної експертизи. У цьому місці накладаються одна на одну одразу кілька заповіданих зон: охоронна зона унікальної геологічної пам’ятки світового значення, охоронна зона річки Смотрич, охоронна зона історико-культурного заповідника. Якщо тут неконтрольовано винищувати все і будувати туристичний бізнес, то ці пам’ятки зазнають невідворотних змін, які призведуть до їхньої руйнації», – роз’яснює доктор біологічних наук Людмила Любінська.

Підтримує колегу і Мар’ян Тарасенко. Науковець говорить: зрізані дерева завдали шкоди популяції червонокнижних птахів.

«У небезпеці унікальна міська популяція чорного дрозда, адже вирубали самосів на березі – саме там, де і селились ці птахи», – розповів журналістам кандидат біологічних наук, викладач Кам’янець-Подільського національного університету ім.І.Огієнка Мар’ян Тарасенко.

Наруга над природною пам’яткою почалась ще з обстежень зелених насаджень. Державний екологічний інспектор у Кам’янець-Подільському районі Руслан Якубаш демонструє журналістам акт обстежень, який чоловік підписав. Біля свого підпису інспектор прописав засторогу, що вирізувати можна лише самосів і виключно після екологічної експертизи.

Але акт несподівано зник. Експертизу не провели – ні інспектор, ні науковці не брали участі у відбиванні дерев у рубку.

«Про початок рубки дізнався вже від громадськості. Вийшов на місце і був шокований побаченим. Попередні збитки тягнуть на кримінальне провадження Я написав службову записку до свого керівництва, попросив прислати комісію. Того ж вечора отримав дзвінок від начальника Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Віталія Гуменюка, а ще до кінця робочого дня наказ про позбавлення мене права брати участь в обстеженнях зелених насаджень», – коментує ситуацію екологічний інспектор Руслан Якубаш.

Ось запис приватної розмови Якубаша та Гуменюка: «Зайди до Сімашкевича, б…ь, розберися з Сімашкевичем на місці, якщо ти маєш таке право, а нє, то ми будем інакше заходити, звідси давати вказівку, коли направляти, направляти і чи направляти, а не ти, б…ь, будеш з поста писати, що мені робити».

Водночас у міській раді з’явився вже зовсім інакший акт обстеження зелених насаджень з тим же номер і датою. Але, щоправда, з цього акту зникли науковці, які не погоджувались із несанкціонованою вирубкою природної пам’ятки, та замість застережень та підпису норовливого еколога запис «відсутній». І цим «офіційним»  актом міська влада зараз і приховує злочин у заповідній зоні.

Головний екологічний інспектор Хмельниччини вже півтора місяця у відпустці. Свої вчинки коментує завченою фразою: «Я нічого не знаю. Не знаю я про три різних акти під одним номером і однією датою. Є один акт, який підписав Руслан Якубаш і цей акт правильним. Збитки будуть нараховані і винні заплатять за знищення пам’ятки. Вже наступного тижня там працюватиме спеціальна комісія», – божиться начальник Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Віталій Гуменюк.

«Народний контроль» вимагає, аби в ситуацію втрутились правоохоронні органи, державна екологічна інспекція України та Міністерство екології та природних ресурсів.