shelep

ID-банкінг, досвід Євробачення, – у Луцьку обговорили, як покращити голосування за громадські ініціативи

10 червня у Луцькій міській раді обговорили механізм проведення он-лайн конкурсу громадських ініціатив.

Нагадаємо, через результати конкурсу на визначення кращих громадських ініціатив у 2016 році виник скандал. Під час он-лайн голосування були зафіксовані неодноразові випадки маніпулювання та фальшування. Керівник «Народного контролю» Павло Данильчук звернувся до міського голови з вимогою провести повторне голосування.

Так, під час обговорення керівник виконкому «Народного контролю» Волині Михайло Шелеп зазначив, що є претензії до положення конкурсу громадських ініціатив. «Викликав сумніви сам документ, процедура голосування не прописана ніяким чином. Формально можуть бути підстави для спору. Це приклад юридичної «зацепки», – вважає він.

Михайло Шелеп запропонував змінити склад конкурсної комісії. «Ми говоримо про громадські ініціативи, а комісія сформована з представників міської ради, це не паритетна позиція», – говорить він.

Також Михайло Шелеп озвучив пропозицію, що варто робити кількарівневий етап конкурсу, наприклад, як під час Євробачення: частину балів за ініціативу могла б давати експертна комісія. А щоб посилити перепони для накручування, на його думку, варто виділити кілька тисяч гривень, щоб айтішники покращили саму системи голосування.

Перший заступник міського голови Тарас Яковлев вважає, що варто запровадити систему ID-банкінгу. «Жодна інша система голосування, окрім ID-банкінгу, не дасть прозорого результату», – перекоаний він. Яковлев також додав, що варто внести зміни у положення, щоб у кошторисі проектів адміністративні витрати не перевищували певний відсоток.

Про використання ID-банкінгу розповів представник ЦК «Азов» Сергій Ващук. Таку систему використовували у Черкасах під час аналогічного конкурсу, це унеможливлює накручування голосів. «Ми з Луцька не могли проголосувати за проект. Це дієво», – відзначив він.

Голова «Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» Михайло Наход також вважає, що роль конкурсної комісії повинна бути ключова: «Оптимальна формула – 5 представників від міської ради, 5 – від депутатського конкурсу і 5 громадських активістів». Наход пропонує, щоб конкурсна комісія щороку оголошувала пріоритети для громадських ініціатив.

Під час обговорення була озвучена ідея щодо платного голосування. Відповідно ці кошти йшли б на фінансування ініціатив. Однак у цій пропозиції учасники засумнівалися, тому що не комерційний конкурс.

Головний редактор видання «Район.Луцьк» Ірина Новосад наголосила на слабкій інформаційній кампанії цього конкурсу. Вона додала, що з деяких назв ініціатив не зрозуміло про що вони. «Має бути обов’язкова анотація», – запропонувала вона.

У підсумку, учасників обговорення запросили у робочу групу щодо вдосконалення механізму проведення он-лайн конкурсу громадських ініціатив.