Карпати рубають – правоохоронці не діють, – Зузяк

Сьогодні, 8 листопада, депутат Косівської міської ради від «Народного контролю» Володимир Зузяк провів прес-конференцію на тему: «Незаконні рубки лісу в Косівському районі та бездіяльність чиновників та керівників поліції, які прикривають лісову мафію, чиїм коштом відбувається знищення Карпатських лісів»
Володимир Зузяк розповів, що після повернення зі Сходу жителі постійно звертаються до нього через масове знищення Карпатських лісів.

«З 2014 року ми збираємося групами, розбиваємо ліс на квадрати та перевіряємо, як працюють лісівники, чи законно погоджуються рубки, чи відповідають фактичні об’єми рубки зазначеним у документах. Ми знаходили факти вирубки дубів 30-40 см у діаметрі. І таких дубів було до 100. Тоді відкрили кримінальне провадження і звільнили лісника», – розповідає Зузяк.

 

«Сьогодні ситуація набула загрозливого характеру. Якщо раніше, 1,5-2 роки тому, активістів боялися, рубки можна було припинити під тиском громадськості, то тепер нам прямо говорять – ніхто нікому нічого не зробить, все вже нагорі «порішали».
У документах погоджується вирубка сухостою, але фактично рубається «живий» ліс.
Ми неодноразово зверталися до місцевої поліції. За цей рік я особисто подав 10 звернень, проте за результатами звернень відкрито лише 3 кримінальні провадження. Ми виявляли незаконні рубки, викликали наряд поліції. Але очевидно через сильну завантаженість слідчі прибували на місце події через 6-8 годин. А на наступний день у матеріалах справи фігурувало не 100 дерев (як у зверненні), а до 5. Тобто, в матеріалах проваджень показано значно меншу кількість дерев, а потім провадження взагалі закриваються», – додав Зузяк

Про останній випадок у селі Яворів повідомили туристи. Вони звернули увагу, що вода в місцевій річці стала каламутною, через постійні рубки лісу. Активіст розповів, що крадії мали трильовочний трактор, яким навіть зробили дорогу для переправляння зрубаних дерев. На тому місці зафіксували 14 незаконно вирубаних дерев, хоча депутат згадує, що дерев явно було понад сотню.

«Зараз лісова «мафія» займається рубками ще активніше. Ми виявляємо, показуємо відповідним службам, де рубка і ми ще маємо зобов’язати їх виносити відповідні процесуальні рішення.
Крім того, санітарні рубки повинні погоджуватися з органами місцевого самоврядування. Ми неодноразово виявляли ситуації, коли Екологія видавала дозволи без рішення відповідних місцевих органів», – наголосив Зузяк

На конференції виступив і місцевий активіст Євген Тавенок. Чоловік продав свій бізнес у Києві і мріяв розвивати туризм у Карпатах, придбавши близько 3,5 га землі. Активіст вражений масштабами незаконних рубок.

«При такому господарюванні, Карпати будуть знищені, ні про який туризм не буде й мови, адже не буде що показати туристові. А селеві потоки, які виникають при масовій вирубці лісів у горах, стануть звичним явищем», – впевнений Тавенок.

На прес-конференцію завітав також керівник Косівської поліції Олександр Байдусь. Він зазначив, що Володимир Зузяк звертався вісім разів за два роки і такої кількості зрубаних дерев, про яку він говорить, вони не виявили.

«Нам вигідно, щоб активісти були, ми реагуємо на всі попередження», – зазначив очільник поліції.

На таку заяву активіст відповів, що має фото та відеоматеріали, які підтверджують факти саме масової вирубки дерев. Окрім того, Зузяк нагадав про обставини справи, коли активістами був виявлений автомобіль, завантажений деревиною, без жодних документів.
Байдусь заявив, що на автомобіль та деревину накладено арешт, проте де саме деревина зараз не зміг відповісти.
Крім того, активіст Євген Тавенок представив рішення суду, за яким суд зобов’язав відкрити кримінальне провадження за одним із фактів незаконних рубок. Показовим є те, що працівники правоохоронних органів не бачили в таких діях ознак кримінального правопорушення, і тільки через суд активістам вдалося довести протилежне.

«Метою нашої зустрічі є інформувати громадськість та ЗМІ про бездіяльність чиновників на незаконні рубки Карпатських лісів. Ми вже звернулися з відповідною заявою в Держлісагентство, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство екології та природних ресурсів по виявлених порушеннях та фактах бездіяльності чиновників», – підсумував Зузяк.