Рівне_2

ХАЛАТНІСТЬ У БІЛИХ ХАЛАТАХ: ЯК МЕДИКИ З ВІРНИХ КЛЯТВІ ГІППОКРАТА В ХАПУГ ПЕРЕТВОРЮЮТЬСЯ

Випадок, що трапився наприкінці 2015 року в Рівненській обласній лікарні наробив чимало галасу. На руках у батьків помер п’ятирічний хлопчик. Дитину можна було врятувати, впевнені близькі. Вони досі вимагають, аби винних покарали. Детальніше у сюжеті «Народного контролю».

Листопад 2015. У Рівненській лікарні скандал. Померла п’ятирічна дитина. Малого госпіталізували з підозрою на апендицит. Втім уточнювати, що з дитиною, та проводити бодай якусь діагностику, черговий лікар чомусь не став. Кажуть, лише один раз оглянув і зник. Дитині ставало дедалі гірше, а медики немов не помічали цього.

«Вона робить укол, а він вже не реагує на той укол. Я дитя взяв на руки після того уколу, дитя вже не те, вже марить, вже не те говорить. Почав кричати – робіть щось! Чого ви кричите? Кажу, в мене дитя помирає … Чекайте, в нас «планьорка», – батько померлого хлопчика Сергій.

Сергій Антонюк, батько померлого п’ятирічного хлопчика

Сергій Антонюк, батько померлого п’ятирічного хлопчика

А далі немов у страшному кіно. Поки у медиків – «планьорка», дитина вмирає на руках у батька. А що лікар? Нічого!

Тієї ночі на чергуванні був Костянтин Думановський, тодішній завідувач відділенням планової хірургії, куди і поступив хлопчик. Зрозуміло, що лікар не знайшов бодай якихось слів на своє виправдання!

Костянтин Думановський, завідувач відділенням планової хірургії, куди і поступив 5-річний Микола Антонюк

Костянтин Думановський, завідувач відділенням планової хірургії, куди і поступив 5-річний Микола Антонюк

Батьки переконані, втратили сина, бо медики банально чекали, що їх задобрять грошима.

Шоковані та убиті горем Антонюки вимагають справедливого покарання винних у смерті дитини. Головний лікар пообіцяв службове розслідування. До рук журналістів потрапляє аудіозапис з комісії лікарів, яка вивчає питання:

Прийшли в ординаторську лікар, телефоном підсвітив і записав, що треба ввести анальгін з димедролом.

– Що телефоном підсвітив?

– Листок призначень, бо світло не світилося, то телефоном підсвітив. Прийшли сказали, що температура не падає.

– До хворого не ходив?

– Не ходив.

– От тому і питання, що пізно?

– Що будете таке на камеру розказувати чи ще комусь?

– Ні, таке не будемо.

Комісія лікарів, яка вивчає обставини смерті дитини

Комісія лікарів, яка вивчає обставини смерті дитини

Публічно провину Думановського ніхто із медперсоналу підтвердити не наважився. Воно і зрозуміло! Адже, як з’ясував «Народний контроль», молодий лікар із професійної династії. Син із такої родини мав би шанувати клятву Гіппократа чи не з пелюшок.

Отже, у свої 30 років Костянтин Думановський вже завідуючий відділенням дитячої хірургії, куди і поступив Миколка Антонюк.

Січень 2016. За результатами однієї з місцевих експертиз рівненського медика Думановського виправдовують у тому ж таки обласному управлінні охорони здоров’я.

Такі висновки експертів неабияк обурили громадськість. Активісти вийшли з акцією протесту під гаслом: «Карантин безкарності». Люди переконані, лікарі прикривають свого колегу і усіляко перешкоджають встановленню справжньої причини смерті хлопчика.

Акція протесту «Карантин безкарності»

Акція протесту «Карантин безкарності»

«Перша причина смерті – це було ГРВІ, друга причина – хвороба Крона, також від медиків ми чули думку про туберкульоз, в цій довідці вказано, що в дитини є ознаки гепатиту вкрай рідкого», – активістка «Народного Контролю» Ліана Диновська,

А тим часом на гарячу лінію «Народного контролю» приходить скарга. У Рівненському обласному клінічному лікувально-діагностичного центрі медперсонал наловчився заробляти ліву копійку в обхід державній касі. Журналісти «Народного контролю» вирушають на діагностику, аби переконатися, чи справді ця схема діє у медзакладі. Як порадила скаржниця, журналісти звернулися до продавчині газет. І це справді спрацювало!

«Йдіть у 705 кабінет, сьомий поверх. А я передзвоню, і медсестричка за вами вийде», – повідомила продавчиня.

У кабінеті ультразвуку журналісти пройшли процедуру і виклали за неї сотню прямо там. Ба більше, медсестра закликала розповісти іншим, як можна обійти офіційні платежі.

Отже, ціна за процедуру УЗД однакова – 100 гривень, що в касу, що в кишеню лікарю, яка, вочевидь, ділиться із люб’язною газетяркою. Про це журналісти і повідомили керівника закладу. Той був щиро обурений схемою колег і пообіцяв розібратися.

«На звернення активістів від «Народного контролю» ми створили робочу групу з розслідування даного інциденту. В найкоротший термін будуть розглянуті дані питання», – заявив головний лікар Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру Роман Шустик.

 Січень 2016. Справа Думановського дійшла аж до МОЗ. Міністерська комісія таки визнає – лікар не надав дитині вчасної допомоги.

«Смерть Миколки Антонюка сколихнула Рівненщину небувало. Той спротив активу міста, залучення великої кількості людей не дало можливості зам’яти цю справу. Сподіваємося, що логічне і справедливе завершення все-таки на цей раз буде», – зазначив лідер «Народного контролю» Рівненщини Дмитро Сільман.

Після експерименту активістів «Народного контролю» у діагностичному центрі Рівного минуло кілька місяців. Чи підторговують досі там процедурами з-під прилавку, журналісти вирішили з’ясувати за тією ж схемою. Колишньої газетярки, що підробляла рекламним агентом кабінету діагностики, вже немає. То ж активісти направилися відразу до кабінету УЗД.

– Направлення не маєте?

– Ні, просто вирішила перевіритись.

– Роздягайтесь, лягайте.

Обстеження завершено. Пацієнтка, вона ж активістка «Народного контролю», нарешті поцікавилася, скільки ж має заплатити за таке «задоволення».

– Що з мене?

– Підійдете в реєстратуру.

– Там, де брала талончик?

– Так, там.

У реєстратурі ми також не заплатили жодної копійки. То ж «Народний контроль» і далі слідкуватиме, аби у наших медзакладах, лікували, а не обкрадали лікарню та хворих. А за здоров’я пацієнтів відповідали кваліфіковані, а не псевдоспеціалісти.