Копійка гривню береже: куди поділися монети?

Якщо раніше за 60 копійок українці могли купити хліб, а за 50 – проїхатися у громадському транспорті, то за останні роки інфляція настільки знецінила дзвінкі монети, що вартісними вони залишаються хіба що для нумізматів. Не дивно, що й самі українці часто не звертають увагу на те, чи видали їм копійчану решту. А тим часом, на такій байдужості людей до монет вже навчилися заробляти підприємливі продавці.

1

«Солодка» решта

Якщо ви вибралися за покупками та плануєте відвідати кілька магазинів, то, окрім потрібних товарів, принесете додому ще й жменю льодяників. Такими солодощами у маркетах вже давно почали замінювати дзвінкі гроші. Більше того, вартість льодяників продавці визначають на око. Як виявилось, самі прикарпатці від такої «солодкої» решти не в захваті, та от вимагати законної решти копійками більшість соромиться.

«Дають льодяники на решту, та ще й дуже маленькі», – розповідають люди.

7

Чи мають право продавці замінювати решту товарами, ми розпитали у юриста. Як виявилося, якщо на пропозицію продавця видати вам замість решти цукерку ви пристаєте добровільно, то й порушення тут жодного немає: фактично ви погодилися купити запропонований товар. Якщо ж продавець відмовляється видати копійчану решту, аргументуючи це відсутністю в касі монет, то ось тут вже й починається порушення ваших прав.

«Усі підприємства зобов’язані мати всі банкноти, зокрема і монети, для видачі решти покупцям», – каже юрист Назарій Михайльонка.

8

Та де ж ці розмінні банкноти взяти, якщо ледь не кожен покупець приходить з «грубими грошима»? Згідно з законом і продавці, і покупці гроші можуть розміняти у банках, та от на ділі все інакше.

9

Електронна решта

Як виявилося, останнім часом копійки зникли навіть з банків. Там льодяників на решту не пропонують, натомість перетворюють монети у «електронні гроші». Так, до прикладу, якщо ви у відділенні «ПриватБанку» хочете перечислити гроші на картку, чи оплатити комунальні послуги через касу, копійчану решту від операції вам запропонують зарахувати на вашу картку, мобільний телефон або ж на електронну платіжну систему LIQPAY. Якщо з першими двома варіантами все ще більш-менш зрозуміло, то про те, як витратити свою решту з електронної системи, люди знають небагато. Насправді LIQPAY – це такий собі електронний гаманець, який дозволяє здійснювати навіть мізерні платежі, починаючи від двох центів. От тільки комісія при перечисленні коштів з цієї електронної системи платежів становитиме 2,75 %. Тобто, погоджуючись на зарахування решти на такий собі електронний гаманець, ви погоджуєтесь і на сплату подвійної комісії: однієї за послуги в банку і другої за використання решти.

Якщо ж ви не бажаєте повертатися додому з віртуальними грошима чи пакетом льодяників, то пам’ятайте, що ваше право на отримання решти ще ніхто не відміняв.