ЛІСОВІ ТОРГИ: чи мають майбутнє Карпати

Роками український кругляк користувався необмеженим безвізом. А тим часом вітчизняна деревообробна галузь ледь виживала. Зі скрипом та під крики деревообробників, парламентарі у квітні 2015 ввели мораторій на вивіз лісу-кругляку за кордон.  Майже рік вітчизняна деревообробна галузь оговтувалась від занепаду та врешті почала приносити прибуток.

 «Після введення в дію цього мораторію деревообробна галузь показала одні з найвищих показників росту промисловості. Коли загальне падіння промисловості було -6%, деревообробна галузь виросла на 15%, меблева — на  12% . І загалом надходження до бюджету збільшились на 18%», — каже лідер «Народного контролю»,  народний депутат Дмитро Добродомов.

Та спокій тривав недовго. Через хвилі протестів громадськості та частини парламентарів, мораторій на вивіз кругляку все ще тримається. Та фантазія українських посадовців багата: уряд тепер пропонує віддавати українські ліси в концесію.

Концесія — договір про передачу природних багатств, підприємств, інших господарських об’єктів, що належать державі чи територіальній громаді, у тимчасову експлуатацію іншим державам, іноземним фірмам, приватним особам.

Концесійна модель не виправдала себе у Європі, призвівши до значного погіршення якості ведення лісового господарства. Що ж говорити про Україну, де значно вищий рівень корупції та халатності, де ліс і сьогодні дехто сприймає як свою власність?

 

Та є ті, для кого впровадження концесії є дуже вигідною справою (наприклад, австрійський завод «Швайгофер», що вже викупив 30 га землі в Коломиї та готується вирубувати український ліс).

Деревообробники Прикарпаття переконують у тому, що вітчизняні підприємства цієї сфери просто не витримають конкуренції гіганта та закриються. А це, у свою чергу, спричинить нову хвилю еміграції.

Тим часом «Швайгофер» звинувачують у закупівлі краденого лісу в Румунії, де завод працює вже не перший рік. Там незаконна вирубка прирівнюється до тероризму. А тепер здогадайтесь, як працюватиме компанія в Україні, де крадіжки лісу – звичне явище?

 

Чому українські чиновники не хочуть звернути увагу на Румунський сценарій? Невже ціль української влади — задавити власну деревообробну галузь та розпродати легені країни, як дешеву сировину?

Не допустити тотального знищення Карпат та законодавчо підтримати вітчизняну деревообробну галузь обіцяють депутати «Народного контролю».