Львів не готовий виконувати закон про обов’язкове сортування через бездіяльність профільних управлінь, – Оршак

Депутат Львівської міської ради з фракції «Народний контроль», голова депутатської екокомісії ЛМР Ірина Оршак закликала керівництво Львова та Львівщини негайно напрацювати спільний та дієвий механізм впровадження на практиці, а не лише на папері, обов’язкового сортування ТПВ у межах міста та області.

«На сьогодні ми маємо Закон України про обов’язкове сортування сміття ТПВ з 1 січня 2018 року, є ухвалені ще влітку 2017 року депутатами ЛМР концепція і стратегія сортування ТПВ у Львові. Частково розміщені на контейнерах для збору ТПВ наліпки щодо сортування сміття, повноваження на вивіз і захоронення сміття з міста передані ЛОДА. Однак за відсутності промоції  і популяризації сортування ТПВ мешканцями, без постійної і системної  роботи над інформуванням населення, через відсутність комунікації  між керівництвом ЛМР і ЛОДА, зараз і надалі вивозиться з міста несортоване сміття. А навіть сортоване скидається в один контейнер, що демотивує громадян на європейське поводження  зі сміттям, понижує рівень екологічної культури», – пояснила Ірина Оршак.

 За її словами, перехід до повного сортування відходів населенням – процес тривалий, може зайняти кілька років. На її думку, для його реалізації потрібно:

  • Напрацювати з перевізниками можливіть вивезення сміття по-фракційно, передбачивши це у відповідних договорах на вивезення відходів.
  • Напрацювати та затвердити графік вивезення ТПВ різних фракцій, визначити першорчерговість вивезення органіки.
  • Обговорити та погодити із підприємствами по переробці вторсировини про приймання відсортованих пластику та скла, виготовлені компосту з органіки.
  • Розглянути можливіть компенсації витрат перевізникам ТПВ за вивіз сміття пофракційно, а саме вивіз – вторсировини.
  • Розглянути можливіть закупівлі комунальної техніки (спецавто) для пресування і вивозу пластику з подальшим переходом від збитковості до заробітку  до місцевого бюджету.
  • Налагодити комунікацію з комерційними сруктурами та торговими мережами щодо зміни стандартів обслуговування, скерованих на мінімізацію відходів у результаті здійснених покупцями покупок, а також напрацювати можливості і варіанти зменшення генерування сміття, яке продукують торгові мережі. Наприклад, зменшення кількості тари та упаковки, використання альтернативного екоупакування, приймання вторсировини (платиску, скла) тощо.
  • Розробити та впровадити у закладах освіти навчальні програми  з врахуванням концепції сортування сміття та мінімізації відходів.

«Проблема нашого міста полягає не у відсутності фінансів, щоб виконувати закон про сортування вже сьогодні, а у бездіяльності профільних управлінь, затягуванні процесу виконання концепції та стратегії поводження з ТПВ. Відтак закликаю міського голового Садового, голову ЛОДА Синютку та голову ЛОР Ганущина сісти за круглий стіл та прийти до консолідованого варіанту вирішення проблеми і Львова, і області. А також вирішити питання будівництва сміттєпереробного заводу та нового полігону для захоронення ТПВ, рекультивації Грибовицького сміттєзвалища», – наголосила Ірина Оршак.