Майстри лісу: хто знищує волинські ліси

Мораторій на експорт необробленої деревини в Україні діє з 1 листопада 2015 року. За кордон кругляк більше не вивозять, у всякому разі легально. А от рубати і красти ліс не перестали.

«Лісове законодавство в Україні – одне з кращих в Європі, але воно не виконується, бо треба змінювати систему. Громадські організації повинні більше контролювати вирубку лісів. Тільки так можна врятувати ліс», – зазначає член президії Волинської організації Українського товариства охорони природи Михайло Химин.

Водночас він вважає, що у нашій державі лісники стали не захищати природу, а навпаки шкодити.

Волинь славиться своїми лісами, однак це багатство поступово зникає. Місцеві мешканці переконані, основна причина – це шкідники, але не жуки, а лісники, які безжально ріжуть дерева і продають їх.

Зокрема, у селі Матейки Маневицького району місцеві жителі уже не в силах терпіти, як безжально вирубують дерева.

«За цим стоїть майстер лісу Василь Зубаль, у першучергу, який має дозвіл на рубку лісу. Багато вже пішло без документів», – переконаний місцевий житель Анатолій, який сам колись працював у лісництві.

Чоловік знає тутешній ліс, як свої п’ять пальців. Каже, ріжуть деревину самі лісники Тельчівського лісництва, яку потім продають «наліво». Тож на місці старезних могутніх дубів лишаються тільки пеньки. А, до прикладу, один куб деревини коштує в межах 7-10 тисяч гривень, у свою чергу середній дуб становить три-чотири кубометри.

Обвуглений пеньок – таким чином приховують зрізаний дуб

Обвуглений пеньок – таким чином приховують зрізаний дуб

Люди у Матейках розповідають, що знищуються ті дерева, вирубка яких запланована у наступному році. Також, прикриваючись сухостоєм, вирубують хороший ліс, адже довести це потім майже не можливо.

«В основному у день «наліво» йде приблизно 20-30 кубів лісу. Приблизно це 15 тисяч гривень щодня виїжджає без документів. А машини їздять два-три рази в тиждень», – розповідає ще один житель села Матейки Віталій, який бачить на власні очі, як крадуть місцевий ліс.

Вищезгадану інформацію підтверджує чоловік, який нещодавно звільнився з лісництва. За його словами, схем, як украсти, у тельчівських лісників є декілька.

«Коли розробляється ділянка, гроші нараховуються на штатних людей, а фактично ділянку розробляють сторонні люди, і з ними розраховуються лісом. А ті гроші, які були нараховані за ділянку лишаються в нього в кишені», – розповідає про одну із махінацій колишній працівник лісництва.

А є ще більш гарантована і стовідсотково працююча схема з прибутками в сотні тисяч гривень на рік. Приміром є ділянка з лісом, на якій ростуть дерева, з яких можна отримати 500 кубів деревини, а офіційно звітують, що там росте лише 400 кубів, приховуючи 100 кубів, які можна з легкістю продати і покласти гроші в кишеню. Враховуючи, що ці 100 кубів – це зазвичай найкраща ходова на ринку деревина.

Приховані100 кубів – це зазвичай найкраща ходова на ринку деревина

Приховані100 кубів – це зазвичай найкраща ходова на ринку деревина

Наші конфіденційні джерела повідомили, що на рік на одне Тельчівське лісництво дається дозвіл зрізати деревини приблизно на 10000 кубів. Однак не менше 1000 кубів продається лісничими наліво, і гроші йдуть комусь у кишеню. Вартість одного куба 500-600 гривень в залежності від деревини. Чистий прибуток – від 500 до 600 тисяч гривень на рік! І це лише на цій оборудці.

Схема з прибутками в сотні тисяч гривень на рік.

Схема з прибутками в сотні тисяч гривень на рік.

3

У селі від людського ока нічого не приховаєш. Як чималі статки лісників, так і транспортування лівої деревини на пилорами в сусідні села.

«Працівник лісу Павлюк Юрій збагатився навіть дуже сильно. За період, коли працював, він почав будувати нову хату, залив фундамент, купив дві машини, комбайна та трактора. При тому що зарплата у майстра лісу невелика: була десь 2900-3000, зараз десь 5-7 тисяч», – каже той же житель Матейок Віталій.

Утім, коли ми двічі приїздили у Тельчівське лісництво, аби почути від майстра лісу бодай якесь пояснення, Юрій Павлюк пішов на лікарняний, а згодом заховався у відпустку. 

А що буває з тими, хто повстає проти системи?

Панові Анатолію ледь не спалили хліва. Чоловік дуже перелякався, бо у сараї була худоба, пшениця та багато чого іншого. Це сталося після першого візиту журналістів «Народного контролю» до пана Анатолія. Але на цьому зловмисники не зупинилися. Аби залякати чоловіка, вони побили його доньку. Вони написали заяву до поліції. У поліції натомість справу навіть не порушували.

Пану Анатолію підпалили господарку за те, що не мовчав про розкрадання лісу

Пану Анатолію підпалили господарку за те, що не мовчав про розкрадання лісу

«Кримінального провадження не було, лише зареєстровано в єдиному обліку і прийнято рішення згідно закону «Про звернення громадян», матеріали списані висновком. Так як тілесних ушкоджень громадянці не було завдано, то з цими учасниками подій було проведено профілактичну бесіду», – прокоментував начальник сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП у Волинській області Олександр Тараканов.

А щоб місцеві мовчали, їх намагаються задавити штрафами, бідкається ще один борець із лісницькою мафією Микола Максимович. Оскільки тут у сільській глушині будинки опалюють здебільшого дровами, то завжди є ризик поплатитися за будь-яке поліно.

«От наприклад, я «палку» зрубаю, а вони мене зловлять і акт пишуть. Все. Ти повинен мовчати, бо якщо я не буду мовчати, то ми тебе задавимо. От зараз в мене штраф – сума 10 тисяч і вираховують з пенсії 20%. Знайшли на пилорамі якийсь ліс і приписали, що це я його привіз. Не на дорозі мене зловили, не в лісі, ніде. Сказав: «Старий, все рівно я напишу, і ти заплатиш», – бідкається Микола Максимович.

Така кара не оминула і матір одинадцятьох дітей теж. Вона вирішила зрізати кілька самосівів на колгоспних полях, які навіть не мають відношення до лісництва. Люди у відчаї. Ті, хто крадуть ліс тисячами кубів, штрафують місцевих правдолюбів за кожну суху гіляку. Втім боротися селяни не перестають. Кажуть, шкода лісу!

Ми сподіваємося, що розслідування «Народного контролю» приверне увагу відповідних служб та керівництво обласного і лісового господарства.А також віримо, що державне агентство лісових ресурсів перегляне політику щодо сезонної вирубки лісу. Адже тільки Тельчівському лісництву офіційно за десять років дозволено зрізати від 100-120 тисяч кубів дерев! А в межах держави це вражаюча цифра.