Міжнародна організація навчала волинян, як впливати на лісову галузь

Що таке сертифікація лісів та як долучитися до цього процесу розповів у Луцьку директор Національного представництва FSC в Україні Павло Кравець. Семінар для громадськості відбувся у четвер, 3 травня.

У ньому взяли участь представники «Волинської фундації», «Народного контролю», Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» та депутат Луцької міської ради Анна Мовяк, Дернівський сільський голова Олександр Гуч, начальник департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА Володимир Захарчук, еко-журналіст Марія Доманська.

«Ліс приваблює дуже багатьох: одні хочуть бачити туристичні маршрути, інші розглядають ліс, як дерево-сировину, щоб на цьому робити бізнес, а хтось хоче збирати гриби та ягоди. Тому ми говоримо, що повинен бути баланс економічних, соціальних та екологічних інтересів. І цей баланс був знайдений в рамках роботи, яка проводилася вкінці 80-90 роках. І тоді була сформована міжнародна організація Лісова опікунська рада (Forest Stewardship Council (FSC), – ред.), яка розробила відповідні правила правильного введення лісового господарства – економічний стандарт», – розповів Павло Кравець.

Він зазначив, аби не було конфліктів інтересів, сертифікацію проводять незалежні аудитори, які пройшли акредитацію. В Україні таких три. І якщо лісове господарство пройшло сертифікацію, то продукція має відповідний статус. Для прикладу експерт продемонстрував упаковку соку, на якій зазначений маркувальний знак із написом «FSC. Картон з відповідальних джерел. Купуючи цю картонну упаковку – ви дбаєте про ліси на планеті».

«Це стосується не тільки упаковки, а й паркету, меблів, будівництва, шпалер, паперу, друку. Такий ринкових механізм дає сигнал лісовому господарству», – підкреслив Кравець.

Аналітик організації «Екологія-Право-Людина» Петро Тєстов поділився власним досвідом впливу на лісові господарства через сертифікацію FSC.

«Для мене сертифікація – це сучасний європейський цивілізований механізм, екологізація введення лісового господарства, збереження особливо цінних лісів, біорізноманіття, припинення порушень законодавства», – зазначив еколог.

Розповідаючи про участь в сертифікації Тєстов відзначив негативний досвід роботи Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Ним були виявленні такі порушення: проведення рубок в межах заповідного урочища, недотримання правил охорони праці, самовільні рубки, які не виявляються працівниками лісгоспів, рубки в репрезентативних ділянка.

До слова, лісове господарство Волині отримало сертифікацію два роки тому.

Сертифікат видається на 5 років, каже представник FSC, але щорічно відбуваються наглядові аудити.

«Аудитори перебувають кілька днів всього лиш під час перевірки і тому не в змозі все охопити. Натомість громада, яка є зацікавлено стороною і бачить порушення, може звертатися і буде проведений позаплановий аудит на дотримання вимог сертифікації», – підкреслив Кравець.