DSC01470

Мусій: Трансплантологія має стати одним з провідних напрямків нашої медицини

Трансплантологія має стати одним з провідних напрямків нашої медицини, – на цьому заступник Голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я, член політради партії «Громадський рух «Народний контроль» Олег Мусій наголосив під час круглого столу на тему: «Сучасний стан і шляхи вдосконалення трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини в Україні», який відбувся у парламенті.

Україна є колискою світової трансплантології (Микола Пирогов здійснив першу у світі пересадку гомілки, а Юрій Вороний ще в 1933 році вперше в світі здійснив клінічну трансплантацію нирки). Однак, на жаль, за станом розвиткe саме цієї галузі медичної науки та практики Україна нині є аутсайдером. Наша держава  посідає останнє місце серед країн Європи за показником посмертного донорства. Воно в Україні становить лише 0,15 випадків на 1 мільйон населення, що у 100 разів менше, ніж у сусідній Польщі та у 230 разів менше, ніж в Іспанії, яка цим показником є світовим лідером.

Упродовж років щорічна загальна кількість органних трансплантацій в Україні не перевищує 130-140 втручань. При цьому лише від 4-15% з цієї кількості трансплантацій проведені завдяки посмертному донорству, що є вкрай недостатнім. У 2014 році в нашій державі виконано всього 134 органні трансплантації, у тому числі 16 пересадок нирок (при потребі більше 2500); 17 пересадок печінки (при потребі 1000-1500). Що стосується трансплантацій серця, то їх за останні 20 років в Україні проведено лише 8 (при потребі 1000-1500).

Однією з основних причин гальмування розвитку в Україні цього напрямку медицини є відсутність необхідної кількості органів для трансплантації. За попередніми підрахунками, в Україні щорічно гине від 40 до 60 потенційних донорів на 1 млн. населення, що становить близько 3 тисячі донорів, які могли б врятувати життя 10 тисячам хворим.

Водночас, на думку Олега Мусія, в українському суспільстві дедалі більше усвідомлюють необхідність створення сприятливих умов для розвитку трансплантології. Він ініціює внесення на розгляд парламенту комплексного проекту закону на цю тему.

«Ідуть дискусії про готовність медицини, наявність коштів для розвитку напрямку, але якщо ми будемо чекати появи сприятливих умов, то ніколи не зрушимо з місця і не запустимо механізм, який давно працює у світі і рятує тисячі життів, – переконаний Олег Мусій. – В Австрії і Іспанії діє презумпції згоди на донорство органів та інших анатомічних  матеріалів після смерті і ми маємо рухатися в цьому напрямку. Законопроект потрібно ухвалювати зараз, але відтермінувати його введення в дію на 2-3 роки, провести роз’яснювальну роботу, розробити підзаконні акти і вжити всіх заходів для підготовки системи охорони здоров’я – закладів і кадрів, запустити електронну систему охорони здоров’я з реєстрами, страхову медицину, створити відповідні регіональні центри».

У профільному Комітеті також вирішили звернутися до Прем’єра з проханням доручити відповідним центральним органам виконавчої влади при підготовці проекту Державного бюджету України на 2016 рік передбачити 500,0 млн. грн. на розвиток трансплантології як одного із пріоритетних напрямів охорони здоров‘я та забезпечення відповідної медичної допомоги особам, які потребують лікування за допомогою трансплантації, та післятрансплантаційного медичного забезпечення.