nkonrol_lutck

На межі катастрофи: по всій Україні працівники і студенти вимагають відновити державне фінансування ПТУ (+відео)

По всій Україні працівники і студенти ПТУ готуються до нової потужної хвилі страйків, якщо вето Президента на змінах до бюджету про державне фінансування профтехосвіти залишиться в силі. Водночас місцеві ради, щоб бодай на короткий час підтримати життєдіяльність училищ, екстрено шукають гроші у бюджетах міст.

Так, як у Дніпродзержинську, де працюють п’ять ПТУ, міська рада змогла знайти гроші лише на перший квартал року. Якщо з квітня фінансування профтехосвіти і надалі лежатиме «на місцях», доведеться повністю перекроювати бюджет, щоб знайти необхідні 40-45 мільйонів на утримання училищ. Відтак є загроза, що врешті грошей не вистачить на повноцінне фінансування ані навчальних закладів, ані лікарень та комунальних підприємств.

Та якщо у Дніпродзержинську ПТУ бодай «пережили» початок року, то в багатьох інших містах ситуація близька до катастрофічною. Зокрема, там, де коштів у місцевих бюджетах і досі не знайшли.

Так, в Острозькому вищому професійному училищі на Рівненщині – близько 70 працівників та понад 500 учнів. Понад два місяці вони – і без зарплат, і без стипендій. У районній раді і досі ламають голову, де взяти необхідні 10 млн грн на утримання навчального закладу.

«Ми зверталися до різних відомств, але відповіді, коли наш навчальний заклад отримає фінансування, не отримали»,  – говорить директор ДПТНЗ «Острозьке ВПУ» Юрій Юдін.

Вторять йому і колеги з Прикарпаття.

«На даний час є заборгованість по стипендіях, по заробітній платі і по комунальних послугах» – розповідає , директор Коломийського індустріально-педагогічного технікуму Василь Заник.

«Я не знаю, що говорити колективу, ми не маємо ніякого кошторису», – додає директор Калуського ВПУ №7 Володимир Мельник.

Попри мізерний розмір стипендії – 311 гривня – невиплата навіть такої суми для багатьох – справжня трагедія, адже серед учнів ПТУ багато дітей із малозабезпечених сімей та сиріт. Розуміючи це, ще місяць тому  активістка «Народного контролю» Волині Анна Коршунова разом з іншими небайдужими мешканцями Ковеля організували передачу харчів дітям-сиротам, які навчаються у ПТУ №5.

«Ми вирішили також залучити депутатів,  підприємців, щоб допомогти наразі з харчуванням цих дітей», – розповіла активістка.

 «Гроші не були закладені ані в бюджет міської, ані обласної рад. Ми залишилися без зарплати, учні – без стипендій. Усі захищені статті – а це харчування дітей-сиріт, енергоносії – залишились не проплачені», –  говорить директор училища №5 Євген Кобченко.

«Створено робочу групу, вивчаємо думку і колективу, і дітей, які навчаються. Ми маємо проінформувати громаду, яке це буде навантаження для бюджету. Якщо громада буде готова взяти це на себе, тоді депутати підтримають таке рішення», – запевнив заступник Ковельського міського голови Юрій Прокопів.

Відтак лише кілька тижнів тому працівникам і учням училища №5 виплатили заборгованість по зарплаті та стипендіях за січень-лютий.

Водночас, лише за січень отримали зарплату працівники ПТУ на Тернопільщині.

Ми отримали заробітну плату лише за січень і відповідно всі державні виплати, і в тому числі комунальні, призупинені», – розповідає  викладач Кременецького професійного ліцею  Наталя Шпак.

Лише половину стипендій, окрім дітей-сиріт,  у лютому отримають  учні закладу.

 Через борги від опалення та світла відімкнули майстерні та один навчальний корпус ліцею. Аміністрація закладу побоюється, що на черзі може бути і відключення від газопостачання.

«18 тисяч гривень боргу було за світло за січень. За лютий ми заплатили 16,5 тисяч. Гроші використали з власного спецфонду, які залишилися з минулого року. Ще маємо заплатити за електрику за березень. А за газ не заплачено ані копійки.  Ми не маємо змоги потягнути 141 тисячу», – додає економіст Кременецького професійного ліцею Марія Рамська.

Після чисельних звернень персоналу навчального закладу депутати Тернопільської обласної ради все таки знайшли кошти, але тільки на один місяць.

«Ми зменшили вдвічі – на 50 тисяч – розмір резервного фонду міського бюджету.  308 тисяч гривень забираємо з капітального ремонту очисних споруд Кременця.  На 100 тисяч зменшили видатки на дошкільні заклади. Загалом на лютий на ПТУ ми забрали 494 тисячі гривень», — говорить начальник управління фінансів Кременецької міськради Надія Тімахова.

Міський голова Кременця Олександр Ковальчук додав: хоча ПТУ перейшли на місцеве фінансування, однак, наприклад,  кременецький ліцей і досі не перевели до їхнього відділу освіти.  «На сьогодні  це не наш заклад.  Але навіть в іншому випадку,  знайти 10 мільйонів гривень на щорічне утримання ліцею місту не можливо. Одна надія — на пропорційне фінансування з обласного і державного бюджетів”, – говорить пан Ковальчук.

Така ж ситуація і на  Хмельниччині  – «Подільський центр професійно-технічної освіти» у Кам’янці-Подільському уже через неоплачені рахунки  залишився без світла.

«Я сорок років навчаю майбутніх електриків. Цю лабораторію збирав власними руками. А як зараз мені вчити майбутніх електриків без світла?»  – обурюється викладач Олександр Посікера.

Як розв’язати проблему, не знає ані керівництво навчального закладу, ані місцева влада. У скарбниці Кам’янця-Подільського  – мінус 50 мільйонів гривень. А річний бюджет «Подільський центр професійно-технічної освіти» – майже 30 мільйонів.

Рятуються, як можуть і на Львівщині.

 «Ми самі збирали гроші, щоб організувати хоч якесь харчування для сиріт. Із навчальним процесом теж біда. Багато хто відпрошується, бо фактично не мають фінансів на проживання. Нам ще й вимикають світло, тому ні кравець-закрійник, ні електрогазозварник, ні коваль ручного кування без світла не можуть нічого зробити, а це зірваний навчальні роботи», – скаржилася  заступник директора з навчально-виховної роботи Дрогобицького професійного політехнічного ліцею Ольга.

«Ми виділили  4 мільйони на ПТУ – це забрані гроші з наших доріг, з наших дахів. Якщо нам  не пояснять, звідки брати кошти, то бюджет просто не витримає», – наголосив голова Дрогобицької міської ради Тарас Кучма.

Ряд проблем і у  Вінницькому вищому професійному училищі №11, який почали перебирати на баланс міста, але без відповідного розпорядження Кабміну.

Наприклад, ситуація з харчуванням дійшла  до повного абсурду. Продукти є, а годувати дітей не можна.  «Ми ще наприкінці  2015 року закупили продукти, а реалізувати їх не можемо», – коментує працівниця училища №11 Людмила Миколаївна.  Зараз, поїсти в їдальні можуть лише пільговики, таких набереться до двох десятків.

Днями ж міська рада дала вказівку керівництву училища – провести інвентаризацію. Керівництво лише ознайомилось із рішенням сесії Вінницької міської ради та розпорядженням голови.

Приклади цих ПТУ – показові для всієї України. Так, волонтери намагаються збирати допомогу для дітей-учнів, деякі міські ради відривають кошти від інших програм, але всі прекрасно розуміють – такі заходи рятуватимуть профтехосвіту від повного знищення лише до пори до часу. Проблема, яку створив наприкінці минулого року Уряд, не заклавши у бюджет коштів на фінансування ПТУ, має вирішуватися на державному рівні. А саме з цим – найбільша біда.

Президент через 44 днів після подання на підпис ветував ухвалені ще 4 лютого у ВРУ зміни до бюджету про відновлення держфінансування професійно-технічних закладів освіти. При цьому порушив Конституцію України, адже згідно статті 94-ї Президент упродовж 15 днів після отримання Закону має його підписати або ж повернути зі своїми пропозиціями до ВРУ для повторного розгляду. Якщо ж цього не стається, Закон вважається схваленим Гарантом і після підпису голови ВРУ його мали офіційно оприлюднити

Відтак депутати міжфракційного обʼєднання «Народний контроль» готують подання до подання до Вищого адміністративного суду України з вимогою зобов’язати Голову ВРУ опублікувати незаконно ветовані Президентом зміни до бюджету про фінансування ПТУ! Окрім того, через запити у відповідні інстанції стежитимуть за розподілом виділених зі бюджету України на короткотермінову підтримку училищ 500 мільйонів гривень