На понад 5 млн грн буковинські освітяни «нагріли» державу на утепленні шкіл

Майже 5,5 млн грн з державного бюджету вкрало керівництво Глибоцького районного управління освіти у Чернівецькій області. Так, нечисті на руку освітяни разом із підрядником начебто на утепленні шкіл розробили масштабну аферу. Утім покарання у вигляді штрафу «аж» у 8,5 тис. грн. отримав лише заступник директора фірми-підрядника, який, імовірно, узагалі не причетний до оборудки, а просто став «цапом-відбувайлом». Водночас про повернення державі вкрадених коштів узагалі не йдеться.

На відверто провальне розслідування цієї справи вже відреагував народний депутат України, секретар Антикорупційного комітету ВРУ, лідер партії «Громадський рух «Народний контроль» Дмитро Добродомов. Сьогодні, 13 листопада,  у ВРУ було озвучено його запит у Генпрокуратуру з вимогою негайно повторно вивчити всі деталі справи.

Схема оборудки доволі проста. Ще у 2011 році Глибоцьке районне управління освіти уклало угоду із СТзОВ «Надія» на впровадження сучасних засобів обігріву у десяти навчальних закладах району. Хоча замовлення, передбачене договором, так і не було виконане, освітянське керівництво внесло його в акт виконаних робіт й отримало із держбюджету 5 419 877 гривень. Гроші перевели на рахунок  підрядника.

Врешті афера була викрита, але саме тоді й почалося найцікавіше. Після розслідування та суду у березні цьогоріч винуватцем в обкраданні  держави визнали лише одну особу – заступника директора СТзОВ «Надія» В.І. Білика. Його оштрафували на 8,5 тисяч гривень. Втім злочин такого рівня – і на цьому окремо наголосив Добродомов у своєму запиті – передбачає ще й спеціальну конфіскацію для компенсації завданих державі збитків.

Важливий момент: усі підписи – під довідкою про вартість виконаних будівельних робіт, актами прийому та актом виконаних робіт – не заступника, а безпосередньо  директора «Надії» В.Г. Бічера. Втім він узагалі не став фігурантом розслідування.

Сухими із води також вийшли і замовник робіт, начальник управління освіти Глибоцької РДА В.Г. Швець, і начальник Глибоцького комунального підприємства капітального будівництва М.А. Скутарь, в обов’язки якого входило керівництво зведенням об’єктів електричного теплоакумуляційного обігріву у навчальних закладах. Згідно з ухвалами Глибоцького районного суду, у березні обох звільнили від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності, а кримінальні провадження за ч.2 ст.28, ч.1 ст.366 ККУ стосовно них закрили.

Натомість невідомо, чи проти обох чиновників узагалі відкривали провадження за зловживання владою та службовим становищем. А цей злочин, згідно ККУ, належить до тяжких і його строк давності складає 10 років.

Врешті виникла ситуація, коли покарання, та ще й мінімальне, отримав імовірний «цап-відбувайло», а не реальні «автори» афери. Держава ж безповоротно втратила чималу суму.

Відтак Дмитро Добродомов вимагає у Генпрокурора Віктора Шокіна повторно вивчити всі обставини справи, пояснити, чому до кримінальної відповідальності притягнули лише заступника, а не директора СТзОВ «Надія». Також перевірити, чи відкриті кримінальні провадження за зловживання службовим становищем стосовно Скутаря і Швеця. Якщо ні, внести вказані у запиті факти до ЄРДР та почати досудове розслідування. І, основне,  – вказати, які заходи здійснюються задля повернення державі вкрадених мільйонів.

Нагадаємо,  10 листопада ВРУ підтримала у другому читанні і в цілому законопроект №3040 «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів». Одним зі співавторів Закону, який допоможе повернути державі вкрадені через корупційні схеми мільйони, став народний депутат України Дмитро Добродомов.

1234