Наповнення бюджету та ефективне використання коштів – ключ до успіху громади, – Зіновій Білуник

Ще з осені починає формуватися чи не найважливіший документ кожного району, який визначить,  за які гроші житиме наступного року як громада в цілому, так і кожна галузь зокрема. Годинні дебати,розгляд сотень пропозицій та потреб, визначення пріоритетів та пошуки оптимальних рішень – так виглядають типові засідання членів бюджетної комісії. Про результати року, що минає, фінансові перспективи наступного та зміни, які чекають жителів Тлумаччини, ми говорили з головою бюджетної комісії Тлумацької районної ради Зіновієм Білуником.

– Минає перший рік роботи нових місцевих рад. Чи був цей рік плідним для депутатів та чи вдалося порозумітися та спрацюватися представникам різних політсил?

– Найбільша проблема, з якою ми зіткнулися, – пошук коштів, оскільки Тлумацький район є майже на 90% дотаційним. Але завдяки тісній співпраці всіх депутатів, голів сільрад та підрозділів адміністрації нам все-таки вдалося зробити певні зрушення. Зокрема, ми змогли нарешті поповнити місцеві бюджети, за рахунок коштів від оренди паїв. Велика заслуга в цьому питанні була працівників земельного відділу.

Болючим залишається питання заборгованості перед освітою та медицино. Ми займалися моніторингом та знаємо, що така проблема існує по всій області, оскільки держава, яка зобов’язана профінансувати ці галузі, не в повній мірі виконує свою функцію. На наші неодноразові звернення про дофінансування медиків та освітян у Тлумацькому районі отримували відписки. Тобто розуміємо, що Київські чиновники хочуть максимально перекласти ці витрати на місцеві бюджети, а на місцях таких коштів немає.

При перегляді бюджету ми спрямовуємо кошти, які з’являються від перевиконання бюджету, на закриття проблемних питань, та, у порівнянні з потребами району, ці кошти виявляються мізерними.

– Який бачите вихід з цієї ситуації?

– Перш за все, потрібно керівництву району посилити роботу над наповненням бюджету: створювати сприятливі умови для інвесторів та залучати кошти. Наступна складова – це ефективне використання бюджетних коштів.

Є яскравий приклад – побудова моста у с. Нижнів. Коли у цьому селі роздали плани під будову, забули про те, як люди мають до своїх ділянок дістатися: через річку вони перебиралися або по кладці, або навіть у брід. Місцеві жителі самі почали збирати кошти на побудову моста, тобто фактично було співфінансування цього проекту сільською радою та місцевою громадою. Коли справа дійшла до виготовлення проекту, знайшлася фірма, яка хотіла за це отримати 100 тисяч гривень . Я втрутився у це питання, особисто зайнявся моніторингом та пошуком альтернативних компаній, та знайшов іншу фірму, яка виготовила проект всього за 20 тисяч. Тобто лише на одному етапі було зекономлено 80 тисяч гривень. Знаю, що і деякі роботи з побудови самого моста люди виконували так званим «громадським методом», заощаджуючи кошти.

З цього виникає одна зі складових успішного господарювання: якщо громада хоче мати кошти у своєму бюджеті вона повинна постійно контролювати їх витрачання, перевіряти обґрунтованість цін на послуги та матеріали. Важливо, що це дасть змогу не лише зекономити гроші, але й побороти корупційну складову.

– Як проходить на Тлумаччині процес утворення об’єднаних територіальних громад?

– Самодостатні села, які мають високу дохідну частину у бюджеті, не висловлюють великого бажання до об’єднання, оскільки вважають, що в рамках ОТГ їм доведеться утримувати ті населені пункти, в яких економічна ситуація гірша. Є й інша проблема: недовіра громади до обіцянок уряду, що створення ОТГ стане панацеєю від проблем. Причину такої недовіри можна зрозуміти: постмайданівська владна верхівка вже два роки провадить діяльність здебільшого в гучних заявах та обіцянках, які не отримують підтвердження на практиці.

Зараз можна з упевненістю сказати, що є сформованими Тлумацька ОТГ, яка піде на вибори у грудні, та Олешанська ОТГ, вибори до якої ще не призначені. В інших громадах процес об’єднання триває, і я переконаний, що до кінця наступного року він завершиться.

Керівники та депутати, які будуть обрані, в об’єднаних громадах матимуть можливість якісно змінити не тільки систему управління, але й освітній, медичний, соціальний та комунальний напрямки. Адже ОТГ будуть мати прямі відносини з центральним бюджетом, минаючи бюрократичні та корупційні шляхи, що існують зараз.

Головне завдання громади – обрати гідних представників, які реально хочуть працювати для людей та змінити обличчя рідних населених пунктів.

– Чи планує брати участь у цих виборах «Народний контроль»?

Однозначно наша політична сила візьме участь у виборах. Я впевнений, що за рік діяльності наш і представники у радах показали себе тільки з хорошої сторони, ми зберегли своє обличчя перед громадою і можемо розраховувати на підтримку. Для мене свідченням цього стало і те, що після останнього сходу містян у Тлумачі люди підходили до мене та переконували висувати свою кандидатуру на голову Тлумацької ОТГ. Довіра громади – це і є найкращий показник діяльності депутата. До влади прийти легко, складніше потім, не перекладаючи вину на «попередників», як у нас це люблять робити, бути ефективним та корисним для громади. Я працюю над формуванням фахової команди, команди, в якій буду впевненим, яка зможе вивести громаду на новий рівень. Зараз це найважливіше для мене завдання.

– Що ви, як депутат та представник громади, могли б побажати жителям Тлумаччини?

– Розпочну з того, чого варто в нашої громади повчитися. Мені пощастило жити в середовищі працьовитих людей, людей мудрих та патріотичних і я насправді можу гордитися, що саме від таких людей отримав кредит довіри. Хочу побажати їм не розчаровуватись, оскільки це перший крок до занепаду. Активність громади, долучення її до всіх процесів і змін, які ми сьогодні переживаємо, діалог з суспільством – це те до чого повинна прагнути влада, якщо вона бажає працювати гідно. Я вірю, що разом у нас все вийде.