mova

Нардепи наполягають, щоб у школах викладали державною мовою

«Народний контроль» наполягає, щоб навчання у всіх освітніх закладах відбувалося українською мовою.

Відповідні правки до законопроекту «Про освіту» (№ 3491-д), напрацьовані спільно з громадськими активістами, подав до Парламенту лідер «Народного контролю», секретар Антикорупційного комітету ВРУ Дмитро Добродомов.

«Ми пропонуємо закріпити як у школах, так і в університетах та профтехучилищах, обов’язкове викладання українською мовою. Натомість Міносвіти пропонує навчання мовами меншин у закладах освіти усіх рівнів. Можна згадати ситуацію на Закарпатті, де діти не знають української і не можуть здати ЗНО», – констатував нардеп.

Він наголосив, що, безперечно, нацменшини мають право на вивчення рідної мови, але це має відбуватись із поступовим зменшенням таких уроків, і вже у старших класах навчання має бути виключно державною мовою, щоб випускники були готові до вступу у ВИШі

Окрім того, нардеп пропонує закріпити вимогу до педагогів спілкуватись українською на території школи, під час різних екскурсій чи інших виїзних заходів.

«Адже часто маємо ситуації, коли після закінчення уроку вчитель переходить на російську, що створює у дітей дисонанс і не спонукає  до вивчення і використання державної мови поза навчальним процесом», – пояснив він.

Також у поправках пропонується додати положення, що викладачі мають поважати державну мову і символи, виховувати відповідні національні почуття у дітей.

«Наслідком неповаги до Конституції, цілісності держави, національних символів чи мови має бути звільнення такої особи без права подальшого викладання. Це норма-запобіжник для боротьби з викладачами, які, наприклад, підтримують так звані ДНР/ЛНР, адже зараз Міносвіти не має на це впливу», – аргументує таку доцільність Добродомов.

Депутат наголосив, що українці мають нарешті позбутись комплексу меншовартості, поважати свою мову й інтегрувати меншини в український простір.

«Маємо яскраві приклади – Донбас і Крим. Саме у цих регіонах у школах переважала російська мова (в Криму було лише 7 українських шкіл!) і зараз там маємо окупацію і війну. Сподіваюсь профільний Комітет дослухається до цих поправок», – підсумував парламентар.

Фото: Новини Великогаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів