52

«Народний контроль» продовжує боротьбу за порятунок Дністра

Коли йде мова про заробіток, влада готова закрити очі на все, і навіть на екологічне лихо.

Уряд починає реалізацію державної програми розвитку гідроенергетики, відповідно до якої на Дністрі побудують 6 гідроелектростанцій. На кінець 2016 року було оголошено тендер, згідно із яким вже планується виділити 155 млн грн на проектні роботи: на розробку техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) проекту будівництва 6 ГАЕС на Дністрі. Загалом бюджет проекту – 28 млрд гривень.

Жодних обговорень, жодного погодження з громадами – влада обрала саме такий шлях просування проекту, пояснюючи необхідність зведення ГЕС економічною вигодою. Проблема будівництва гідроелектростанцій – це завжди пошук компромісу між енергетикою і охороною довкілля. У даному випадку про компроміс не може бути й мови, адже згідно із тією ж проектною документацією заплановано побудувати електростанції, що вироблятимуть  від 830 тис. і до мільйону кВт за рік. Це 0,5% від виробництва у 2015 році. Тобто серйозного впливу на енергетику країни це не матиме. Крім того, під час жодної з презентацій автори проекту не розповіли про екологічну трагедію на західній Україні. Проте екологи наголошують, що спорудження ГЕС неодмінно призведе до невідворотних наслідків. Зокрема:

  • 30 000 га земель буде затоплено;
  • 3 500 жителів буде виселено зі власних домівок;
  • 1 100 будинків буде зруйновано;
  • 45 сіл буде підтоплено;
  • 130 архітектурних пам’яток буде знищено;
  • 100 000 млн. гривень втратить туристична галузь.

17198211_1840951519511882_1143711709_n

Незважаючи на цифри та  доводи екологів, енергетики переконані, що висновок щодо шкоди будівництва ГЕС може з’явитися лише після проведення ТЕО, яке буде підлягати державній екологічній експертизі. Також після розробки ТЕО будуть проведені громадські слухання. Саме тому на проведення експертизи і виділяється 155 млн грн. Все просто: чи будуть будувати ГЕС, чи ні, але чиновникам вдається освоїти 155 млн гривень.

Але що таке 155 млн, коли  є можливість освоїти 28 мільярдів? Ось, по суті, і уся мотивація українських можновладців.

Жителі прилеглих до річки областей проти, адже розуміють, що бажання нажитися призведе до лиха. Позицію активістів підтримали органи місцевого самоврядування: 25 грудня 2015 року Івано-Франківська, а 3 лютого 2016 року Тернопільська облради проголосували за заборону будівництва ГЕС на Дністрі в межах області.

Ми продовжує боротьбу за збереження Дністра. За ініціативи команди «Народного контролю» Франківщини 14 місцевих громад області, які розташовані на берегах Дністра, прийняли рішення про заборону ГЕС.

Також рішення про заборону ГЕС прийняла Тлумацька районна рада Івано-Франківської області. Звернення з проханням підтримати аналогічні рішення ми направили до Городенківської районної, Галицької районної, Тисменицької районної, Тлумацької районної, Галицької міської рад області .

Наразі активісти продовжують збір підписів мешканців прилеглих міст та сіл Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей, які виступають проти будівництва ГЕС. На даний момент зібрано майже 5000 підписів.

Ми не дозволимо знищити Дністер. Закликаємо не бути байдужими та долучатися до наших акцій!

Лише разом ми зробимо більше!