«Народний контроль» вимагає спростити ідентифікацію поліцейських та врегулювати їхні дії під час масових заходів

Президія Львівської обласної ради підтримала звернення фракції «Народний контроль» до Генпрокуратури, ВРУ, Кабінету міністрів України з вимогою якнайшвидше розслідувати події під час ліквідації наметового містечка під парламентом 3 березня, а також удосконалити законодавчу та нормативно-правову бази для спрощення ідентифікації поліцейських та військовослужбовців Нацгвардії та визначення їхній дій під час масових заходів.

Текст звернення сьогодні, 6 березня, під час президії ЛОР озвучив керівник фракції «Народний контроль» Андрій Ковч.

«Інформація, отримана в результаті моніторингу Уповноваженого з прав людини та з відкритих джерел, свідчить про наявність обґрунтованих підстав стверджувати, що в діях правоохоронців вбачається низка грубих порушень прав людини, гарантованих Конституцією України», – йдеться у зверненні.

Зокрема, це права на мирне зібрання, адже ухвала суду не передбачала припинення зібрання, яке тривалий час зберігало характер мирного; відповідно до стандартів дії правоохоронців мають бути спрямовані на локалізацію порушника громадського порядку, а не мирного зібрання в цілому;

  • права на свободу слова, оскільки щонайменше троє журналістів заявили про перешкоджання їхній діяльності та отримання тілесних ушкоджень з боку правоохоронців;
  • права не бути підданим нелюдському поводженню (щонайменше 19 осіб отримали серйозні травми голови, опинились у лікарні з черепно-мозковими травмами), а також поводженню, що принижує людську гідність;
  • права на особисту свободу, оскільки велику кількість людей було безпідставно затримано на тривалий час.

Окрім того, як наголошується у зверненні, відбулось грубе порушення Закону України «Про Національну поліцію», яким поліцейському заборонено завдавати ударів по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку (куприку) і в живіт.

«Залишається проблемою неможливість ідентифікувати особу правоохоронця, який порушує права людини. Ця проблема залишилась невирішеною з 2013 року навіть при наявності відповідного положення в Законі України «Про Національну поліцію». Окремо звертаємо увагу на неприпустимість цинічних висловлювань окремих посадових осіб, які публічно висміюють порушення прав людини. Враховуючи це, є підстави сумніватися у проведенні об’єктивного розслідування вказаних подій. З огляду на вищевикладене закликаємо:

  1. Генерального прокурора України забезпечити проведення швидкого та ефективного розслідування подій, що мали місце 3 березня 2018 року під стінами Верховної Ради України, передбачивши періодичне публічне звітування про результати такого розслідування.

  2. Верховну Раду України якнайшвидше розглянути законопроекти, які стосуються вдосконалення законодавства щодо ідентифікації поліцейських та військовослужбовців Національної гвардії України.

  3. Кабінет міністрів України прийняти нормативно-правові акти щодо дій правоохоронців та інших служб для забезпечення охорони громадського порядку під час проведення масових заходів», – ідеться у зверненні фракції «Народний контроль».