sydu

«Народний контроль» закликає Парламент не голосувати за зміни до Конституції (у частині правосуддя)

Сьогодні, у День Соборності України, ми стали свідками чергової наруги над Основним Законом країни –  Конституційний Суд без жодного зауваження схвалив законопроект про внесення змін до Конституції в частині правосуддя.

Це означає, що замість справжньої заміни суддів,  створення політично незалежних судів та прокуратури  суспільству нав’язують чергову «псевдореформу».

Адже пропоновані зміни передбачають:

  1. Збереження політичного впливу на суддів. В разі їх ухвалення всі важелі контролю замість Парламенту зосередяться у руках Президента та «кишенькової» Ради правосуддя. Адже виключно від Глави держави  залежатиме: призначити, рекомендовану Вищою радою правосуддя (ВРП)  особу на посаду судді, чи ні.
  2. Конкурс на призначення та переатестація суддівського корпусу матиме декоративний характер. У проекті змін написано наступне: « призначення суддів на посади здійснюється за конкурсом, окрім випадків, передбачених законом». Можливість винятків нівелює це прогресивне положення, тому слова «крім випадків, передбачених законом» необхідно виключити.
  3. Консервація старої Вищої ради юстиції до 2019 року. Схваленим КСУ проектом змін пропонується замість Вищої ради юстиції створити Вищу раду правосуддя. АЛЕ до обрання нового органу нинішня ВРЮ діятиме до квітня 2019 року.
  4. Свідомо чи ні створюється правовий конфлік у питанні зняття суддівського імунітету. Пропоноване положення також не узгоджується з пропозиціями проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності окремих депутатів та суддів)» (реєстр. № 1776), який вже отримав висновок Конституційного Суду України.
  5. Генпрокурор отримує імунітет від звільнення Парламентом. У проекті змін зазначається «Прокуратуру України очолює Генеральний прокурор, якого призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України Президент України. Дострокове звільнення з посади Генерального прокурора здійснюється виключно у випадках і з підстав, визначених законом». Водночас норма, яка є у чинній редакції ст. 122 Конституції України говорить, що «Верховна Рада України може висловити недовіру Генеральному прокуророві України, що має наслідком його відставку з посади». Тобто право народних депутатів ініціювати звільнення очільника ГПУ викреслюється з тіла Основного Закону.

Партія «Народний контроль» вважає, що ухвалення цього проекту змін може мати трагічні наслідки. Якщо не відбудеться повноцінна судова реформа, всі інші ініціативи – у тому числі антикорупційні – просто втратять свій сенс.

Адже саме Суд має ставити останню крапу у питанні відновлення справедливості. Якщо навіть досконало розслідувані справи з новостворених антикорупційних органів будуть передані до Печерського суду (який уже увійшов в історію за кількістю політично вмотивованих вироків), марно сподіватися на ув’язнення корупціонерів.

Тому ми закликаємо кожного депутата Верховної Ради згадати, що громадяни привели їх у владу для того, щоб вони захищали інтереси держави та людей.  Голосування за схвалений сьогодні у КСУ проект змін поховає реформу судоустрою, а відтак може погубити і всю країну.

Вимагаємо керівництво Парламенту та Президента України звернути увагу на розроблені громадськими експертами пропозиції щодо реформи суду та прокуратури. Зокрема, пропонується  розпочати зміни зі створення спеціалізованого антикорупційного суду – із новими суддями. Після чого провести поетапну переатестації всіх суддів у країні.

Ми переконані, що діяти півкроками більше не можна. Збереження старої корупційної системи псевдоправосуддя зруйнує країну зсередини швидше, аніж  зовнішній російський агресор.