Олег Мусій: Пожежа під Києвом довела, що ліквідовувати санепідслужбу не припустимо

Наскільки суттєві наслідки для здоров’я людей внаслідок масштабної пожежі під Києвом, які профілактичні заходи потрібно здійснювати, щоб зменшити небезпеку і наскільки можна довіряти офіційній інформації про рівень забруднення в інтерв’ю РІА Новини України розповів заступник Голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я України Олег Мусій.

– Станом на сьогодні великої загрози немає, але з метою профілактики людям, у тому числі і в Києві, необхідно вживати деякі профілактичні заходи. Без необхідності не виходити на вулицю, особливо в спеку і зранку – під час найбільшого смогу, який присутній над усіма великими містами. Тому, враховуючи додаткове навантаження – дим від пожежі, людям варто себе поберегти. Також необхідно робити вологе прибирання, починаючи з власних кімнат і закінчуючи вулицями міста. Те, що нарешті вперше за 15 років я побачив – машини поливають вулиці Києва – надзвичайно великий позитив, і це потрібно робити незалежно від пожежі. Згідно з даними санепідемслужби Києва, перевищення допустимих норм забруднення повітря в 2-6 разів після вологого прибирання міста фактично повернулося до норми. Ті овочі та фрукти, які продаються на розкладках на вулиці, на базарах, потрібно особливо ретельно мити або взагалі мінімізувати їх купівлю.

– Які спеціальні запобіжні заходи повинні зараз застосовуватися?

– Що стосується спеціальних заходів у столиці, я думаю, в них немає необхідності, оскільки зараз особливої ​​загрози немає. У порівнянні з тим, коли горять торфовища і смогом покриваються навколишні міста і села, то Київ на сьогодні – досить безпечне і чисте місто, і для киян загрози немає. У той же час, чим ближче до епіцентру пожежі, тим вища загроза. І безумовно, що стосується місцевого населення, я б порекомендував вразливим групам, якими є вагітні жінки, маленькі діти і люди з хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинними, все ж залишити небезпечну зону, поки не погашено цю пожежу.

– На Вашу думку, хіба це не завдання влади – організувати евакуацію населення з небезпечної зони?

– Евакуація всього населення, звичайно, не потрібна. Але для груп ризику запропонувати евакуацію повинна в тому числі і влада. Але у нас влада, як завжди реагує пізно, і люди самі повинні бути навчені і реагувати. Навіщо чекати рішень влади, а потім мати проблеми зі здоров’ям? Краще подбає про себе самим.

– На подібні екологічні загрози повинна реагувати санітарно-епідеміологічна служба і приймати рішення про евакуацію, але вона зараз в процесі ліквідації …

– Я думаю, що санепідслужбу потрібно було зберегти, змінивши функції. При такій екологічній загрозі роль санепідлужби повинна бути ключовою, а її намагаються скоротити і фахівців немає.

– Ініціатор ліквідації санепідслужби міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі так і не з’явився в епіцентрі подій.

– Він там і не повинен бути, це завдання служби з надзвичайних ситуацій. Але, безумовно, в медичному сенсі, саме санітарно-епідеміологічному, він повинен був відреагувати. Я думаю, якщо міністр зберіг залишки фахівців – санітарних лікарів та епідеміологів, то вони дадуть йому правильні рекомендації та висновки про можливість і необхідність евакуації великої кількості людей. Керуватися при прийнятті рішення потрібно звичайними речами – рівнем забруднення і загрозою для здоров’я. І це дослідження в компетенції санепідслужби, вони повинні показати чіткі правдиві показники, і якщо загроза є, безумовно, евакуювати населення.

– Санепідслужба Київської області стверджує, що все добре і загрози немає. Наскільки можна довіряти офіційній інформації?

– Санепідслужба Київської області каже, що все в порядку, а санепідслужба Києва – що є перевищення норми. Цей дисонанс викликає запитання. Наскільки кому можна довіряти, ми побачимо за наслідками. Але це системна комплексна проблема – немає злагодженої роботи санепідслужби, яка вже більше півроку знаходиться в стані ліквідації. Це проблема відсутності необхідного державного управління виконавчої влади. І з цим пов’язані такі різні дані. Комусь можна вірити, а комусь – ні. Я особисто дуже добре знаю і керівника, і сан службу Києва. Саме вони брали участь у подіях на Майдані: коли горіли шини і над Києвом був чорний дим, вони давали конкретні рекомендації, застосовували спеціальні деззасоби. Тоді вони кваліфіковано спрацювали, і слава Богу, всі ці фахівці поки залишилися на роботі. Ось їм, я думаю, довіряти можна. А от з санслужбою Київської області не знайомий, але їх рекомендації, що все “окей” і ніяких змін немає, видаються сумнівними.

– Які будуть наслідки для здоров’я людей? Ми чуємо з різних джерел, що значно зросте кількість хворих на онкологічні захворювання. При горінні масел, які зараз вигоряють на нафтобазі, також виділяється таке небезпечне канцерогенна речовина як бензапірен. Наскільки ці загрози реальні?

– Ці загрози абсолютно перебільшені. Бензапірен має властивість до розпаду, тому я особливої ​​загрози тут не бачу. Під час паління виділяється бензапирену набагато більше, тому ризик від сигарети набагато більший, ніж від диму. Але, сажа та феноли, які можуть теоретично виступати причинами онкологічних захворювань – нікуди не зникають. Вони осідають на листках, на деревах, на асфальті, на фруктах або овочах. Тому елементарна гігієна – ретельне миття – зменшить небезпеку.

Інтерв’ю агентству РІА Новини України