Олег Мусій: У МОЗі не хочуть прощатися зі старими схемами держзакупівель

Заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я, народний депутат України Олег Мусій вважає об’єктивним рішення Комітету ВРУ з питань запобігання та протидії корупції, який визнав роботу МОЗ України незадовільною та рекомендував Прем’єр-міністру притягти до адміністративної відповідальності міністра охорони здоровʼя та його першого заступника.

Про це Олег Мусій заявив під час засідання Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я .

Під час засідання Комітету до роботи МОЗ була висловлена низка суттєвих зауважень. Зокрема, Міністерство не впроваджує Єдиний електронний реєстр пацієнтів, не розроблено єдиний національний перелік лікарських засобів, не врегульоване питання реєстрації оптово-відпускних цін на ліки , що гальмує їх закупівлю за кошти місцевого бюджету (потрібно відмінити або внести зміни до постанови КМУ №240).

Найбільше критики викликала бездіяльність у забезпеченні прозорості закупівлі ліків за кошти державного бюджету, зокрема відсутність кроків по імплементації нового законодавства про закупівлю через міжнародні організації.

«Таку саму схему по затягуванню процесу державних закупівель, а потім аврального проведення їх в стислі терміни з використанням корупційних схем  пробували застосувати у 2014 році, коли я перебував на посаді Міністра охорони здоров’я України. В цій схемі  було задіяне не лише міністерство, а й старі корупціонери, які, на превеликий жаль, до сьогодні знаходяться на волі – це Роман Богачов, який був заступником  Богатирьової, це компанія Дмитра  Подтуркіна, Олексій Соловйов, – заявив Олег Мусій, – На жаль, після того, як я півроку витратив на очищення МОЗу від цієї фармацевтичної і тендерної мафії, вони швидко повернулися і відновили свій вплив після мого незаконного відсторонення. На сьогодні вони прекрасно процвітають завдяки призначенню заступників міністра за квотним принципом, проти чого я боровся».

Олег Мусій вважає, що посадовці МОЗу впродовж останніх 4-5 місяців саботують проведення державних закупівель за новими правилами. За його словами, уже чотири місяці вони зволікають із підготовкою нормативно-правових актів, потрібних для реалізації ухваленого парламентом закону про здійснення закупівель через міжнародні організації.

«Постає логічне запитання: які люди прийшли до влади, якщо старі корупційні схеми по закупівлі ліків збережені, повернулися кадри Януковича, відбувається саботаж міжнародних закупівель?», – наголосив заступник голови Комітету.

Час для початку процесу  закупівель ліків  через міжнародні структури вичерпано і в поточному році будуть збережені старі процедури. Олег Мусій вважає, що дехто в керівництві МОЗ зацікавлений у продовженні схем минулого режиму, завдяки яким до 30% заробляла фармацевтична тендерна мафія. Водночас він зауважив: «Хочеться вірити, що міністра підставляють «квотні» заступники, що він не свідомо бере участь у цих схемах».

Комітет підтримав пропозицію Олега Мусія звернутися до Генеральної прокуратури України щодо проведення службового розслідування про підписання контрактів з відтермінуванням на шість місяців поставки ліків після їх оплати. Коли Олександр Квіташвілі вже був міністром контракти підписував заступник міністра Євген Мороз, який нині звільнений, але не люстрований і залишився працювати у системі охорони здоров’я.  «Хай прокуратура перевірить чи вони узгоджували між собою дії щодо підписання контрактів на таких умовах», – зазначив він.

Олег Мусій підкреслив, що парламентський Комітет повинен далі продовжити дослідження діяльності посадових осіб МОЗ і довести справу до логічного завершення, «оскільки чиновники МОЗ і КМУ на сьогодні не здатні побороти корупцію в міністерстві».