Прибуткова забудова історії: хто та скільки заробляє на знесені пам’яток архітектури

В наш час інвестори все частіше надають перевагу новобудовам. На відміну від реставрації, це діло прибуткове. Пересічних дніпрян таке ставлення до історії обурює. Поки одні набивають кишені, інші прагнуть зберегти сліди минулого. Наразі черговий конфлікт розгорнувся і навколо будівництва на вулиці Троїцька, 5. Це центральний історичний ареал. Та наразі по сусідству з чотириповерховими пам’ятками архітектури планують звести шістнадцятиповерховий житловий комплекс.

Частина історії чи брухт?

Загалом у Дніпрі налічують більше трьохсот пам’яток архітектури. Ключові з них у центральній частині міста. Їх вдалося зберегти і донині. Але є й такі, про які вже ніхто і не згадає.

Історичний центр міста. Дохідний будинок XIX  століття

Історичний центр міста. Дохідний будинок XIX століття

«На жаль, ситуація з пам’ятниками в нашому місті кричуща. Щороку на очах руйнується 2-3 будівлі. У нас відсутній механізм контролю за виконанням закону про культурну спадщину», – розповів історик-краєзнавець Максим Кавун.

Максим Кавун, історик-краєзнавець

Максим Кавун, історик-краєзнавець

Реконструювати пам’ятки архітектури дорого, тому на місці розкішних маєтків із ліпниною, мозаїкою, арками та вигадливими створіннями на фасадах зводять багатоповерхівки або сучасні офіси з метало-пластиковими вікнами. Традиційно міська влада сама ж і дає дозвіл на таке будівництво.

«Починаючи з 2014 року у нас були звернення від Дніпровської міської ради про відчуження об’єктів нерухомого майна. Таких звернень було всього п’ять», – повідомила директор управління культури, національностей та релігій Дніпропетровської ОДА Наталя Першина.

Зміна декорацій в історичному ареалі міста

Дійшли руки забудовників і до центрального історичного ареалу нашого міста. Загалом перші два квартали по вулиці Троїцькій називають заповідником місцевої архітектури. На Троїцькій у XIX столітті зводили лише дво- та чотириповерхові будівлі.

Вулиця Троїцька. Історичний цент міста Дніпро

Вулиця Троїцька. Історичний цент міста Дніпро

«У будинків на Троїцькій ми бачимо дуже цікаві напівкруглі вікна, і над другим поверхом  виліплені голови левів. Леви мають різні вирази морд. Ось тут лев, який плаче», – зазначив історик-краєзнавець Максим Кавун.

Наразі біля старих будинків XIX століття розгорнули масштабне будівництво. На Троїцькій збираються звести шістнадцятиповерховий житловий комплекс з підземним паркінгом. Та, окрім іміджу та старовинної архітектури, місцеві жителі ризикують втратити і власне житло.

Ірина Малоголовкін, мешканка вулиці Троїцької

Ірина Малоголовкін, мешканка вулиці Троїцької

«Коли вони почали розбивати сьомий будинок, я вже не мовчала. У мене тремтіли стіни, а у нас по стінах проходять газові труби», – розповідає мешканка вулиці Троїцької Ірина Малоголовкін.

У дніпровців виникли сумніви, а чи справді міська влада дала дозвіл на такий небезпечний для них та недоцільний для міста проект? Тому люди звернулися до суду.

Бабушкінський районний суд

Бабушкінський районний суд

Наразі в Бабушкінському суді вже відбулося декілька засідання. Рішенням першого будівництво призупинили, аби сторони краще розібралися в ситуації. Директор фірми-забудовника люб’язно пообіцяв надати всі документи. Та замість обіцяних пачок з паперами, людям запропонували переглянути документи лише в електронному вигляді.

«Ми повинні були переглянути усі документи, але нам їх в друкованому вигляді не надали. Була тільки пара роздруківок і план забудови без реквізитів і печаток про узгодження », – говорить юрист позивача Павло Васильєв.

Чи законна така забудова?

«Народний контроль» вирушив до головного архітектурно-планувального управління міста, аби довідатися, який статус мають будинки на Троїцькій, та чи отримала фірма усі необхідні дозволи на будівництво хмарочосу

Олександр Тепленко, начальник відділу головного архітектурно-планувального управління Дніпровської міськради

Олександр Тепленко, начальник відділу головного архітектурно-планувального управління Дніпровської міськради

«На роботи забудовник отримав дозвіл від національної архітектурно-будівельної інспекції України. А саме є дозвільні документи  на будівництво багатоповерхівки з підземним  паркінгом», – про це розповів начальник відділу головного архітектурно-планувального управління Дніпровської міськради Олександр Тепленко.

Також у головному  архітектурно-планувальному управління Дніпровської міськради розповіли, що землю в оренду забудовник отримав ще у 2012 році. Тоді документи підписав заступник міського голови Анатолій Крупський. Наступного року несподівано з’явився додатковий договір. Його фірма уклала з міською радою, а саме з департаментом, яким на той час керував такий собі Олександр Величко.

Олександр Величко, начальник департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпровської міськради

Олександр Величко, начальник департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпровської міськради

І тут запахло смаженим. Невже той самий Олександр Величко, колишній начальник департаменту корпоративних прав та правового забезпечення, який у 2015 зізнався у корупційній діяльності.

«Займана мною посада давала мені можливість отримувати незаконний прибуток. Більша частина моєї роботи – це обслуговування незаконних схем», зізнався екс-начальник департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпровської міськради Олександр Величко.

Цілком ймовірно, що деякі учасники цих оборудок, і досі займають свої посади. І продовжують наживатися на дорогих ділянках Дніпра. Втім поки триває суд, у жителів Троїцької є шанс, що новобудови не буде. І що знайдеться інвестор, який не пошкодує коштів, аби зайнятися реставрацією, а не знищенням історичних пам’яток . За розвитком подій стежитиме «Народний контроль».