Прокурорська халява: почім земелька для синіх мундирів

Цю територію з елітною приватною забудовою неподалік Луцька інакше як «царським селом» і не називають. Право будуватися тут люди отримали ще на початку двотисячного. У складчину тягли газ, електрику, воду. Облаштування пустища затяглося у часі, але нині земля, яка була колись суцільним чагарником, має шикарний вигляд. Ціна сотки у селі Зміїнець стартує від 1000 доларів. Одначе, це вартість хлібосольної для простих смертних. Служителі закону у синіх мундирах отримують її «на халяву». Дарунок розміром у майже 1,5 гектара прокурорам зробив  голова – пан Ярмольський начебто від сільської ради. Втім це було ще у 2013. Чиновник давно змінив крісло сільського голови на районного.

Мир – хатам, війна – квартирам

2013 рік. Прокуратура Волині надумала ощасливити квартирами своїх працівників. Землю шукала не довго, в око впала та, що неподалік обласного центру. Комунікації на місці уже є, шляхові розв’язки в нормі.

«Прокуратура Волинської області звернулася до Маяківської сільської ради з проханням про відведення у постійне користування земельної ділянки площею 1,4 гектари під будівництво і обслуговування багатоквартирного будинку, – пояснює Наталія Мурахевич, речниця прокуратури Волинської області. Оскільки на той час в нас перебувало на квартирному обліку 38 працівників – вони потребували поліпшення житлових умов».

Рівно за місяць Маяківська, а нині Княгининівська сільська рада дає добро прокурорам на розробку проекту землеустрою. Фактично закріпивши за ними право власності на чималий шмат території. Задурно. Така «благодійність» попередника досі не дає спокою нинішньому очільнику сільради Олені Твердохліб.

Олена Твердохліб, очільниця Княгининівської сільської ради

Олена Твердохліб, очільниця Княгининівської сільської ради

«Віддали просто безкоштовно! – обурюється Олена Твердохліб, голова Княгининівської сільської ради. – Я вам скажу, що у мне, як у простої людини, виникають думки: на основі чого? Якщо голова відстоює інтереси громади, то він повинен дбати за те, як вигідніше ту землю використати для того, щоб у Зміїнці був новий садочок. От у мене складається таке враження, що за ту землю таки платили, але не в бюджет».

Однак з прокуратурою краще не сваритися. І хоча люди розуміли: територія у півтора гектара не могла відійти їй як жест доброї волі екс-очільника громади, воліли мовчати. Незабаром на прокурорській землі розпочинає хазяйнування на повну Луцька будівельна фірма ПМК-19.

За словами речниці прокуратури Волинської області, договір прокуратури із ПМК-19 передбачає, що будівництво повністю фінансується приватним підприємством, воно бере на себе усі зобов’язання щодо будівництва і упорядкування території, а прокуратура області після виконання усіх робіт зможе оформити у власність 516 квадратних метрів житлової площі.

Маючи за шефів прокуратуру, будівельники нагліють. Плюючи на обмеження поверховості у селі до 16 метрів, надумують тут звести 9-ти поверхівку. Але мешканці села проти.

«Купляли ту землю – гроші платили копійка до копійки, будували свій будинок, і всі хотіли би мати свій кусочок подвір’я, – пояснює  місцевий житель Ігор. – Кожен хоче, щоби тобі в подвір’я летіли пакети чи кидали бички. Всі знають: в будь-яке місце вийди – біля будинку ніякої ідеальної чистоти нема».

Лідер «Народного контролю» Волині Павло Данильчук пропонує провести відкриту зустріч всіх сторін. А прокуратура під тиском людей «вмикає задню».

Патріотизм – як джокер

Однак не минуло і півтора року, як скандальна забудова у Зміїнці знову на слуху. На сесії Княгининівської сільради представники будівельної фірми повідомляють, що біля прокурорської елітки збираються звести ще кілька семиповерхівок. А щоб вгамувати протестуючих, заявляють, буцімто збираються забезпечити квартирами учасників АТО.

Ірина Гордійчук, власниця будівельної компанії ПМК-19

Ірина Гордійчук, власниця будівельної компанії ПМК-19

«Ми думаємо, як провести надання цих квартир бійцям АТО – чи за конкурсом, чи за якимись лотереями, – каже Ірина Гордійчук, власниця будівельної компанії ПМК-19. – Чи, можливо, щоби громада, кожен представник від тої самої організації бійців АТО, подавали або списки, або свого представника».

Фактор патріотизму мав би знизити градус будівельної напруги у селі. Однак щось пішло не так, і селяни не вірять у обіцянки про АТОвців – вважають, що все робиться заради грошей.

Земельна схема імені Ярмольського

Це вулиця – Шкільна у Зміїнці. Аби дістатися до автобусної зупинки, народ місить багнюку добру сотню метрів. Покриття зруйнував великогабаритний транспорт, що виїздить з будівельного подвір’я. Прокурорська забудова у самому розпалі. Чотириповерховий будинок з 5-тим мансардним  уже тішить око. Тим часом Народний контроль з’ясовує, що його зведення  незаконне.

«Немає затвердженого плану детального планування, – пояснює голова Княгининівської сільської ради Олена Твердохліб. – Детальний план зараз наданий у сільську раду. Будівництво ведеться без детального плану! Це порушення. Наразі це незаконне будівництво».

Не спростовують цього твердження і чиновники Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю. На звернення «Народного контролю» установа відповіла, що не проводила перевірки щодо дотримання вимог містобудівного законодавства.

Втім, колишній сільський голова Ігор Ярмольський не бачить проблеми у такому будівництві і запевнює, що все законно.

Ігор Ярмольський, колишній очільник Княгининівської сільської ради

Ігор Ярмольський, колишній очільник Княгининівської сільської ради

«Надали в постійне користування, оскільки відповідно до Земельного кодексу в постійному користуванні земельні ділянки можуть бути в установах державної власності, громадян, в громадських та релігійних організаціях, – коментує Ігор Ярмольський, голова Луцької районної державної адміністрації. – Депутати так вирішили. Це виключно компетенція ради. Вирішує не голова, не землевпорядник, а депутати».

Виходить, що не заборонено Законом, то дозволено. Щоправда, за дивним збігом обставин син у пана Ярмольського – юрист, для якого прокуратура – місце не чуже. Адже після завершення навчання Андрій Ярмольський розпочинає  юридичну кар’єру у прокуратурі.

До речі, щедро обдаровуючи землею наближених, колишній голова Ярмольський не обділив і себе: цьогоріч він разом із дружиною декларує 16 земельних ділянок загальною площею 6, 45 гектара.  Його будинок площею 276 квадратів, розташований у тому ж «царському селі» на околиці Луцька. І дім чиновника, і недешева Toyota Camry зареєстровані на дружину Наталію Ярмольську, яка працює у районному відділі освіти.

Син чиновника також не пасе задніх. За інформацією Реєстру автомобільного транспорту в кінці 2015 року у нього з’явилась автівка Mitsubishi Outlander 2007 року випуску. А вже на початку 2016 року у нього з’являється ще одне елітне авто – Lexus 2007 року випуску.

Невідомо лише, як молодому прокурору вдалося нашкребти зі своєї зарплатні  відразу на дві елітні автівки? 

Але поки собаки гавкають, караван іде! Біля скандального прокурорського будинку уже з’явилися кілька десятків бетонних плит для зведення чергового котеджу. Якщо за укладеним договором прокуратура набуває у власність лише 516 квадртаних метрів загальної житлової площі, то навіщо тоді зводити ще кілька семиповерхівок? Вочевидь, щоб халявна прокурорська земелька окупилася для усіх фігурантів даної схеми. І зовсім байдуже, що детальний план навіть не затверджений сільською радою.