Що робити, якщо у вас незаконно відключили електропостачання?

Жителі дачних масивів звертаються до громадської приймальні Дмитра Добродомова, народного депутата України, лідера парії «Народний контроль», з проханням допомогти розібратися з питанням відключення електроенергії.

Мешканці дачного кооперативу «Берізка» та Соколовського масиву звернулися до «Народного контролю» Житомирщини. У цих кооперативах голови постійно погрожують мешканцям відключити електроенергію. Коли мешканці починають дізнаватися за що, їм повідомляють про борги перед кооперативом, однак жодних офіційних документів правління кооперативу мешканцям не надає. Крім того, причиною може стати і лічильник, розташований у будинку, а не на вулиці.

«У моєму будинку відключили електропостачання. Жодних попереджень не було. Зараз мені намагаються довести, що в мене є борг перед кооперативом», – розповідає один із мешканців дачного масиву

Чи мають право дачні кооперативи відключати електроенергію?

Так, якщо вони є власниками електромереж. Однак відключити електроенергію можна тільки у деяких випадках, а саме:

  • порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у визначеному порядку (п. 27 ПКЕЕН);
  • самовільного підключення до електромережі;
  • розкрадання електроенергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби;
  • зниження показників якості електричної енергії з вини споживача;
  • неоплати за встановлення нового приладу обліку, якщо попередній прилад обліку було пошкоджено, втрачено або він неправильно працював з вини споживача.

Крім того, попередження про відключення електроенергії має прийти не пізніше, ніж за 5 днів до фактичного відключення.

В усіх інших випадках відключення електроенергії є порушенням статті 194-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за умисне пошкодження або руйнування об’єктів електроенергетики, якщо ці дії призвели або могли призвести до порушення нормальної роботи цих об’єктів.

У таких випадках варто подавати заявку до правоохоронних органів на відкриття кримінального провадження щодо незаконного відключення від електромережі та порушення прав споживачів.