Що робити, якщо вас турбують колектори

До громадської приймальні «Народного контролю» Прикарпаття надходить все більше звернень громадян щодо вимагання колекторськими організація наявної чи й вигаданої кредитної заборгованості. Тому надаємо фахові рекомендації юристів, як діяти в такій ситуації.
Спершу слід з’ясувати для себе правовий статус колекторів та їхню участь у кредитних правовідносинах. Більшість методів, які застосовують колектори у своїй діяльності, є незаконними. Розглянемо найбільш типові серед них.
1) Телефонні розмови з боржником, у яких колектор представляється працівником правоохоронних органів та погрожує відкрити кримінальне провадження у разі непогашення заборгованості;
2) Поширення інформації про боржника та його заборгованість перед кредиторами у будь-який спосіб;
3) Виїзд за адресою боржника з метою змусити його сплатити заборгованість шляхом погроз або навіть насильства, тощо.
Усі ці методи є способами психологічного впливу, для того, щоб змусити особу віддати гроші з метою залишитися у спокої, а також розраховані на юридичну необізнаність боржників.
Щодо телефонних розмов – потрібно дізнатися у колектора його прізвище, ім’я та по-батькові, посаду, найменування установи, яку він представляє та просити назвати номер договору, за яким ви маєте грошову заборгованість. Будь-які відомості, які становлять персональні дані про Вас говорити не потрібно. Якщо колектори справді набули право грошової вимоги за Вашим зобов’язанням, яке ви укладали з банком, вони мають володіти всією необхідною інформацією. Якщо колектори не володіють про Вас ніякою інформацією, найімовірніше ви маєте справу з шахраями, тому таке спілкування краще одразу припинити. Крім того, працівники судових та правоохоронних органів ніколи не будуть вимагати у Вас виконати грошові зобов’язання перед кредитором, а погрози щодо кримінальної відповідальності за прострочення боргу є безпідставними, оскільки у ваших діях немає складу злочину.
Розповсюдження інформації про боржника та його заборгованість є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність. Тому у разі, якщо колектори розміщують оголошення, які стосуються вас особисто та ваших персональних даних, викликайте поліцію та/або зверніться із заявою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та вимагайте притягнення колекторів до відповідальності за частиною 4 статті 18839 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних.
Якщо до вас завітали колектори особисто та намагаються потрапити до вашого житла – негайно викликайте поліцію. Колектори не мають права у такий спосіб вимагати виконувати цивільно-правові зобов’язання і, ба більше, якщо їх вимоги мають погрозливий характер або пов’язані з насильством це може кваліфікуватися як вимагання, за яке встановлена кримінальна відповідальність у ст. 189 КК України або як примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань, що також є злочином у розумінні ст. 355 КК України.
Які дії колекторів є законними?
Якщо колекторська компанія набула права вимоги за зобов’язанням боржника, вона має право звертатися до останнього письмово з вимогою або претензією про виконання цивільно-правового обов’язку, попередньо повідомивши про те, що така компанія стала новим кредитором у зобов’язанні. Якщо методи досудового врегулювання спору не діють, така компанія може звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості і у разі задоволення такої вимоги, лише співробітники виконавчої служби мають право примусово стягувати заборгованість з боржника на підставі Закону України «Про виконавче провадження».
Отже, попри те, що колекторська діяльність в Україні не врегульована спеціальним законом, такі компанії активно беруть участь у врегулюванні спорів боржниками та банками, шляхом викупу права грошової вимоги. Однак, у своїй діяльності колектори часто застосовують методи, які є незаконними та порушують права боржників, тому при спілкуванні з такими особами необхідно перш за все чітко знати свої права та розуміти межі діяльності таких компаній, які іноді вдаються до злочинів з метою стягнути борг.
Тож, «Народний контроль» рекомендує жителям Прикарпаття бути пильними та застерігає всіх від незаконних дій. Юридична обізнаність – це інструмент, який знадобиться за будь-яких обставин.