У Білій мешканці змушені платити не лише за спожиту воду, а й втрати «Тернопільводоканалу»

У селі Біла під Тернополем  попри встановлені лічильники водоканал нарахує мешканцям додаткову оплату за ніби то втрату води. Щоб віднайти справедливість,  люди звернулися до «Народного контролю».

  «Лічильники встановили 2-3 роки тому. Все було нормально: я здавав показники, за якими платив за використані «куби» води.  У середньому  виходило близько 30 гривен за місяць. Проте вже з червня цього року почав отримувати рахунки із удвічі-тричі більшими сумами –50-170 гривень», –  розповідає мешканець села Ігор Коник.

Як стверджують селяни, через сильні втрати води водоканал почав нараховувати оплату  не за особовими лічильниками, а за показниками загального. Таких у селі є декілька і до них приєднано кілька десятків вулиць.

««Тернопільводоканал» поставив загальний лічильник на трубі, яка подає воду у село. Де саме – не відомо! При налаштуванні приладу ніхто з мешканців не був присутній, ніхто не бачив, чи він справний, чи онулені показники. Тепер ми змушені платити за воду, яку не споживаємо», – говорить мешканка Білої Марія.

Журналісти «Народного контролю» дізналися: умови споживання і додаткова плата передбачені у договорах, які раніше люди уклали з «Тернопільводоканалом».

«По суті нас змусили підписати договір із водоканалом.  До нас прийшли  працівники структури і прямо сказали: якщо не підпишемо – не матимемо води», – стверджує  Ігор Коник.

Директор  «Тернопільводоканалу»  Володимир Кузьма пояснює: втрати води у селі Біла відбуваються  через зношену стару мережу. Щоб не переплачувати, мешканці села можуть за свій кошт на кожній вулиці встановити додатковий лічильник.

«У селі Біла вже є мешканці, які починають вживати активні дії: встановлюють на вулицях окремий лічильник. Таким чином досягають мінімізації витрат води.  Також за свій кошт перекладають мережі, щоб вода не втікала у землю. Ми не заперечуємо такій практиці і лише йдемо на зустріч людям», – переконує  директор КП «Тернопільводоканалу» Володимир Кузьма.

«Громада та сільська рада таки вирішили на зборах упорядкувати систему обліку води по селі і встановити додаткові лічильники на окремих точках», – визнав Ігор Коник.

Утім селяни хочуть  і переукласти договір із «Тернопільводоканалом». На їхню думку, чинний порушує норми законодавства. Щоб вирішити цю проблему,  люди звернулися до суду.

«Водоканал  встановлює  умови, які не передбаченні жодним законодавством. У їхньому договорі прописано, що вони не повинні погоджувати зі споживачем зміни тарифів. Це пряме  порушення прав споживачів.  Із кожним споживачем працівники мають погодити ці зміни, надати додаток до договору. Окрім того, водоканал зазначає, що при несплаті водопостачання припиняється. Але це також порушення,  бо припинити комунальну послугу ніхто не має права – можуть лише у судовому порядку стягнути заборгованість», – коментує адвокат мешканців села Біла Петро Солонинко.