nkontrol_frank_0509

У двох Прикарпатських селах діти не пішли до школи

Школи сіл Раковець (Богородчанський район) та Трач (Косівський район) у перший день нового навчального року залишилися без учнів. Дітей до шкіл не пустили батьки, адже  вважають, що стан навчальних закладів загрожує здоров’ю та життю школярів.

У селі Раковець уже понад сто років діти навчаються у приміщеннях, які будувалися під священику резиденцію. Та головною проблемою є навіть не це: два корпуси школи взагалі заборонила використовувати санстанція.

«У класах печі на дровах, приміщення не нагріваються, тому взимку діти сидять на уроках в рукавицях. У класах сирість і грибок. Туалети – на вулиці, а щоб помити руки дітям треба бігти в їдальню, бо там єдиний на всю школу рукомийник», – скаржаться батьки Раковецьких школярів.

Директор школи Іван Рашкевич розповідає, що косметичні ремонти у класах роблять щороку, та проблеми це не вирішує.

Камінь під нову школу у селі заклали ще у 2011 році, потім навіть почали зводити фундамент, але на цьому роботи і зупинилися.

«Нам обіцяли, що вже у 2013-му діти підуть у нову школу, та цього не сталося», – каже сільський голова села Раковець Ігор Вінтоняк.

Цьогоріч обіцянки про подальші поступлення коштів на будівництво школи чиновники мусили давати вже не на урочистих лінійках, а просто посеред дороги, яку перекрили обурені жителі Раковця.

«З державного бюджету буде виділено на цей об’єкт 500 тисяч гривень,  також буде додаткове фінансування з районного бюджету», – каже голова Богородчанської РДА Франко Їжак.

Місцеві ж мешканці владі вже на слово не вірять, кажуть, що дітей до школи не впускатимуть протягом місяця. Якщо до того часу будівництво нових корпусів  не піде повним ходом, знову вдаватимуться до радикальних дій.

Пустували на початку вересня класи і у Трацькій школі. Біда цього навчального закладу – дірявий дах. У дощову погоду зі стелі капає, а у вітряну, частини покрівлі літають по подвір’ю школи.

«Шифер зривається з даху і падає. Хто відповідатиме, якщо, не дай Боже, він упаде на голову дитині. Крім того, через дирявий дах вода тече в класи, учням треба сидіти на уроках ледь не під парасольками», – кажуть батьки Трацьких школярів.

До Трацької школи ходять не лише місцеві учні, середню освіту тут здобувають і діти з сусідніх сіл, адже іншої 11-класної школи поблизу немає.

Директор школи Ігор Спольницький за 10 років свого перебування на посаді зумів залучити чимало спонсорів, щоб замінити вікна та двері в закладі, до ремонтів в класах долучаються батьки. Та знайти 720 тисяч на ремонт даху самостійно громада не в змозі, а латок на покрівлі вистачає ненадовго, – розповідає директор закладу.

Роками проблеми школи не помічають очільники Косівського району. Голова Косівської районної адміністрації Зеновій Томащук наполягає на припиненні батьківського протесту, та обіцяє: ремонтувати дах вже скоро розпочнуть.

«Ми передбачимо на це кошти від перевиконання бюджету за 9 місяців», – заявив він.

На запитання журналістів «Народного контролю»,  чому ж цього не зробили раніше, голова адміністрації відповів, що про проблему Трацької школи, виявляється, почув лише 30 серпня.  Його слова спростовують у сільській раді, демонструючи цілий стос звернень у район.

 «Ми пишемо звернення щороку до голови районної ради, до голови РДА, до депутатів. Нам постійно обіцяють, що будуть робити, але, як бачите – нічого не відбувається», – каже сільський голова села Трач Роман Яремійчук.

Активісти «Народного контролю» також надіслали запити до очільників області, щоб ті пояснили, чому влада допустила критичну ситуацію у двох школах Прикарпаття,  та як тепер виправлятимуть ситуацію.