У Львові й досі не знають, що робити із зібраними використаними батарейками

Львів може стати першим містом в Україні, де не лише відбувається організований збір використаних батарейок, а й їхня утилізація.

У цьому переконані депутати фракції «Народний контроль» у Львівській міській раді Михайло Дідух та голова екологічної комісії Ірина Оршак, які здійснили робочу поїздку на ДП «Бондарівка», де складуються відпрацьовані батарейки та лампочки.

Батарейки у Львові збирають уже близько двох років. Надалі їх зберігають у складах ДП «Бондарівка». Водночас питання утилізації батарейок залишається не вирішеним. Зокрема, як повідомила керівник «Бондарівки» Ольга Лавна, в Україні нема жодного підприємства, яке б мало відповідні обладання і ліцензію. Також вона розповіла, що закордоном готові приймати батарейки для утилізації, але посортовані за видами – акумуляторні, літієві тощо. Врешті Ольга Лавна визнала, що це питання детально не вивчалося, бо «не було такого завдання».

Натомість, на думку депутатів «Народного контролю», знайти вихід із ситуації можна, але для цього потрібно, аби і керівництво «Бондарівки», і профільні чиновники ЛМР проявили бодай трохи ініціативи.

«Те, що у Львові відбувається організований збір батарейок – чудово. Але тільки збирати і складувати – шлях у нікуди. Тим паче, що йдеться про небезпечні відходи. Для прикладу, що робити із батарейками, коли склади будуть заповнені вщент? Вважаю смішним аргумент, чому і досі не напрацювалися контакти із закордонними фірмами. Треба посортувати? То чому цього не робити? Або ще одна дивна позиція: наша справа – лише збирати батарейки, а що з ними робити далі, – нехай влада вирішує. Але чому не проявити ініціативу і не запропонувати свій варіант дій?» – дивується Ірина Оршак

За її словами, питання утилізації чи переробки батарейок мали би бути чітко прописані у відповідних профільних програмах. Зокрема, в комплексній програмі про поводження із відходами небезпечними для довкілля. Натомість цього нема.

«Керівники підприємства могли б подати пропозицію, щоб Львів першим в Україні запустити лінію із утилізації батарейок. Вивчити європейський досвід, подати інформацію, яке устаткування для цього потрібне, яким буде економічний ефект. Адже якщо, скажімо, у Львів здаватимуть на утилізацію батарейки зі всієї країни, то це мало б приносити місту дохід. І це досить дивно, що виконавча влада Львова досі не визначилася, що робити із небезпечними для довкілля відходами», – переконаний  Михайло Дідух.

«Якщо чиновники самостійно не можуть дійти до очевидних рішень, то, мабуть, їх потрібно вкотре підштовхнути до цього. На сесії звернемося до міського голови з вимогою вирішити цю проблему», – резюмувала Ірина Оршак.