У «Народному контролі» Тернопільщини розповіли, як реформувати медицину, щоби не втратити її

Депутати від «Народного контролю» в районних і міських радах Тернопільської області ініціювали включення до порядку денного найближчих сесій звітів начальників відділів охорони здоров’я (головних лікарів міських і районних лікарень) про стан медичної галузі області за підсумками 2017 року та початковий етап її реформування.

«Така потреба назріла у зв’язку з певною соціальною напругою в суспільстві щодо впровадження медичної реформи та неодноразові звернення мешканців області з приводу неналежного надання їм медичних послуг. Звіти повинні містити аналіз матеріально-технічного забезпечення закладів охорони здоров’я, що надають первинну і невідкладну допомогу, їхнього санітарно-технічного обладнання відповідно до чинних вимог і норм; кількісний і якісний аналіз кадрового потенціалу (сімейні лікарі, дільничні терапевти і педіатри) та рівень охоплення ним населення області; інформацію про зовнішні борги закладів охорони здоров’я, їхню заборгованість із виплати заробітної плати персоналу, борги з оплати за комунальні послуги та енергоносії тощо», – пояснив в. о. голови обласного осередку Володимир Швайка.

Депутатів від «Народного контролю» також цікавить інформація про стан реалізації програми «Доступні ліки»: угоди з аптеками, забезпеченість препаратами, кількість пацієнтів, охоплених програмою; стан забезпечення закладів охорони здоров’я медичними препаратами і послугами, які пацієнт повинен отримувати безкоштовно; кількість ліжкомісць у закладах охорони здоров’я та їхня завантаженість.

Важливо зрозуміти виклики, які поставив процес реформування перед закладами охорони здоров’я: скільки закладів планується закрити (перепрофілювати), скільки медичних працівників можуть залишитися без роботи, яка доля вивільнених приміщень і їхнього обладнання. А ще — як триває процес підписання електронних декларацій із пацієнтами на рівні первинної ланки надання медичної допомоги і процес автономізації медичних закладів.

«Ми повинні усвідомити найгостріші проблеми реформування у сфері охорони здоров’я, розв’язати які неможливо через відсутність механізмів. На основі систематизації та аналізу зібраної інформації спеціалісти з госпітального менеджменту від «Народного контролю» запросять до співпраці небайдужих фахівців від медицини й запропонують шляхи розв’язання проблем галузі охорони здоров’я області», – розповів Володимир Швайка.