У підвалі тернопільського будинку розлили ртуть – рівень забруднення перевищує норму

У Тернополі ще 8 вересня під час планового прибирання комунальники розлили ртуть у підвальному приміщенні будинку на вулиці Петлюри, 3.  Рівень небезпечної речовини і досі може перевищувати норму.

Звідки взялася банка з небезпечною речовиною – невідомо.

«Та ртуть могла лежати і тиждень, і два, і місяць! Тут діти маленькі тут ходять, у всіх вікна відчинені. Як я повинна маленьку внучку завести додому? В мене руки та ноги трусяться. Нам ніхто нічого не повідомляє. Кого не спитаю, всі кажуть, що все добре», – обурюється місцева мешканка Світлана Іванівна».

За кілька годин рятувальники зібрали отруйну речовину. Керівництво відрапортувало  про вдало проведену операцію.

«На місці події рятувальниками проведено механічний збір розлитої ртуті, проведено демеркуризацію  за допомогою спеціальних абсорбентів проведено очищення приміщення», – повідомив заступник начальника управління ДСНС України у Тернопільській області Юрій Берестецький.

Журналісти «Народного контролю» звернулися по коментарі до місцевого ЖЕКу. Там лишень розводять руками, мовляв, ніхто й  допустити не міг, що у підвалі натраплять на небезпечну  знахідку.

«Пакет був у старенькій сумочці, ми взяли його як сміття та хотіли винести. А коли закинули на причіп, воно вилилося. Частина ртуті розлилася у підвалі, – розповідає головний інженер ПП «СОВР» Василь Вітушинський. – Ми одразу викликали рятувальників, зачинили підвали та вивісили оголошення про заборону заходити в підвал до моменту вияснення радіоактивності цих приміщень».

У ЖЕКу звинувачують у ситуації людей, які занесли отруйну речовину в підвальне приміщення.

 «Народний контроль» спробував з’ясувати, коли ж мине небезпека і люди зможуть безпечно користуватися своїми підвалами. У Тернопільській облдержадміністрації повідомили: передусім слід виміряти концентрацію ртуті у приміщенні.

«Контроль за рівнем допустимої концентрації ртуті та якістю проведення видалення ртуті в приміщення підвалу будинку буде здійснювати Тернопільська міська санстанція», – повідомив керівника управління з питань цивільного захисту населення Тернопільської ОДА Ігор Лівінський.

Проте, як з’ясувалося, у Тернополі навіть немає приладу, який робить такі заміри. Про це повідомили журналістів «Народного контролю» працівники Тернопільського обласного лабораторного центру. Відтак в управлінні з надзвичайних ситуацій міста запевнили, що залучатимуть спеціалістів із Хмельницького.

«У Хмельницьку є прилад для проведення замірів на виявлення парів ртуті. 10 вересня приїхали спеціалісти аварійно-рятувального загону спеціального призначення і провели заміри. В одному місці виявили підвищену кількість ртуті. Тоді ми знову викликали наших спеціалістів для проведення демеркуризаційних заходів. І через деякий час будемо повторно проводити заміри»,  – розповів в. о. начальника управління з НС Тернопільської міськради Андрій Поліщук.

Також додав, що заключать договір на отримання ще одних спеціальних реагентів, які зроблять так, щоб показники ртуті відповідали нормам.

«Народний контроль» буде надалі стежити за ситуацією.