0

Вбивча реклама: хто має боротися з оголошеннями про продаж наркотиків

У Дніпрі мало не на кожному паркані можна побачити оголошеннями про продаж так званих легких наркотиків. Вбивчої реклама чимало і на вулицях міста, і в мережі інтернет. У наш час, спайси, солі та інші психотропні речовини продають навіть дітям.  Детальніше у сюжеті «Народного контролю».

«Наркотики продають  люди, які хочуть заробити гроші. Їм все одно, діти … або хто там купує цю отруту. Їх це не цікавить. Їм не важливо, що там горе, біль. Ось у нас дуже багато таких людей, які заробляю на чужому горі», – розповідає наркозалежна Наталя.

1

Наталя, наркозалежна

Наталя вперше спробувала наркотики у 15 років. Ділиться, на такий крок її спонукала банальна цікавість. Про наслідки дівчина тоді навіть не здогадувалась. Розповідає, що раніше в пошуках чергової дози люди, в першу чергу, штурмували аптеки.

«Наркоман йде в аптеки, тисне на жалість. Якщо немає грошей, він намагається розповісти провізору, як йому погано, або починає брехати, що – мамі його погано, бабусі чи ще комусь. Або ж наркомани  «переконують» грошима. Ситуація в країні складна, і люди на це йдуть, продають наркотики», – зазначає Наталя.

Втім зараз і вмовляти нікого не треба. Вам залюбки продадуть чергову дозу.  Для цього потрібен лише інтернет та гроші. Оголошеннями про продаж наркотиків майорять паркани та стіни будинків.  Придбати наркотики через інтернет спробували і журналісти «Народного контролю». У соціальній мережі зв’язалися з наркоторговцем та замовили порошок. Відповідь отримали за три хвилини. Тобто все працює. Для того, аби не мати проблем з законом на цьому експеримент завершили.

Журналіст як експеримент замовляє психотропні речовини

Про те, як все має бути далі нам розповів Олександр. Хлопець купує наркотики через інтернет вже не вперше.

«Я отримав коротке повідомлення, там вказали ціну та номер картки, на яку потрібно переказати кошти. Я зробив це у найближчому банкоматі. Наступного дня отримав фото та адресу, де зробили закладку», – розповів Олександр.

Олександр, купував наркотики через інтернет

Олександр, купував наркотики через інтернет

Від людей, що вже спробували наркотик, можна почути, що це зілля легке та не викликає залежності. Його купують переважно для забави. Та медики кажуть, сучасні синтетичні наркотики дуже небезпечні.

«За кілька років вживання цих хімічних препаратів, відбувається розщеплення психіки людини. Людина вже не відповідає за свої дії та поведінку. Страждає дуже сильно пам’ять, мислення і, звичайно, багато соматичних захворювань», – зазначає лікар-нарколог Тетяна Гавриленко.

Тетяна Гавриленко, лікар-нарколог

Тетяна Гавриленко, лікар-нарколог

Переважно рекламні оголошення про продаж так званих легких наркотиків чіпляють поблизу студентських гуртожитків, університетів та навіть шкіл. Боротися з такою напастю взялися місцеві активісти.

«Ми розуміємо, що таким чином не поборемо наркобізнес, але прагнемо показати людям приклад, показати, що не можна це терпіти, бо це нахабство. Не варто чекати, коли це з’явиться у твоєму під’їзді», – констатує активіст руху «Drugs off» Микола.

Микола, активіст руху «Drugs off», замальовує чергове оголошення про продаж наркотиків

Микола, активіст руху «Drugs off», замальовує чергове оголошення про продаж наркотиків

Для того, аби з’ясувати, чию роботу виконують хлопці, журналісти звернулися до міської ради. Від департаменту благоустрою та інфраструктури отримали лише відписку. Мовляв, оголошення вони видаляють за кошти підприємств. З місцевого бюджету на ці роботи не виділили жодної копійки. Відповідальність за розповсюдження перекладають на поліцію.

Натомість в головному відділі Національної поліції кажуть, цьогоріч вже задокументовано два факти зберігання та розповсюдження наркотичних речовин. Правоохоронці запевняють, свою частину роботи вони виконують, шукають злочинців. Кажуть, що знищення рекламних оголошень не в їхній компетенції.

«На управління протидії наркозлочинності покладено обов’язок виявляти правопорушення пов’язані з незаконним обігом психотропних речовин. А наводити порядок на стінах – це покладено на спеціальні служби», – заявив оперуповноважений управління протидії наркозлочинності ГУНП Дніпропетровської області Владислав Мозговий.

Владислав Мозговий, оперуповноважений управління протидії наркозлочинності ГУНП Дніпропетровської області

Владислав Мозговий, оперуповноважений управління протидії наркозлочинності ГУНП Дніпропетровської області

Тож поки місцева влада перекладає свої обов’язки на інших, а комунальні служби продовжують ігнорувати небезпечну рекламу, можливо, хтось замовляє чергову дозу, яка може коштувати людині життя.