Вбивча «Соль»: хто допомагає розвивати наркобізнес

Наркота, кайф, ширка, шмаль – нині ледь не кожен підліток з легкістю назве найпопулярніші види вбивчих препаратів. Наркотики в Україні заборонені законом. За продаж препаратів світить від двох до чотирьох років за гратами. В’язниця торгівців, вочевидь, не лякає. Траву та кокаїн продають у нічних клубах, навіть аптеки приторговують препаратами, з яких умілі ділки роблять наркотики.

Віднедавна українські міста заполонив новий препарат – «Соль». Це синтетичний наркотик, який має психотропний вплив на людей.

«Дія солі схожа на дію психостимуляторів, спочатку починає підійматися настрій, потім збільшується рухова активність, людина може декілька діб не спати», – розповідає медичний психолог Вінницького обласного наркодиспансеру Анастасія Потьомкіна

Анастасія Потьомкіна, медичний психолог Вінницького обласного наркодиспансеру

Анастасія Потьомкіна, медичний психолог Вінницького обласного наркодиспансеру

На стовпах, стінах та у під’їздах розвішаніоголошення,на яких люб’язно припрошують купити наркотики, з’явилися і у Вінниці. Невже справді купити наркотики простіше просто?
Достатньо мати смартфон і ти можеш замовити наркотичну суміш. Журналісти «Народного контролю» вирішили перевірити, чи це так. Вставили нову сім карту, зареєструвалися у телеграмі. Швидко знайшли айпі з рекламного оголошення і перед нами відкрився весь асортимент товару.

Фото 3

Ціна за порцію наркоти стартує від двохсот гривень. Гроші, через термінал ми закинули на електронний гаманець, який неможливо відстежити. Обирали місто, район, ввели код активації з чеку і надіслали. Вже через кілька хвилин отримали координати, де лежить наркотик.

Офіційних даних  скільки в Україні наркоманів – немає. Проте відомо, що ситуація в Україні, чи не найгірша в Європі. Олександр не зі слів лікарів знає, що від марихуани до важких препаратів – один крок. Він спробував траву у дванадцять, а у свій шкільний випускний Олександр вже вживав героїн.

«Так по трішки, по трішки, і вже в 15 років свій випускний я святкував під героїном», – розповідає Олександр.

Юлія і Олександр, колишні наркозалежні

Юлія і Олександр, колишні наркозалежні

 

 

В Юлії, дружини Олесандра, теж все почалося з трави. Бажання спробувати сильніші препарати наздогнало дівчину пізніше.Юлія з Олександром кажуть, що дістати наркотики – не проблема, лиш би гроші були. Підтверджує слова й колишній наркозалежний Артем.

«Будь-який синтетичний наркотик починаючи з мета дона і закінчуючи якимись таблетками, або ще якимись препаратами легко придбати в закладі, де є дискотека і багато молоді», – каже хлопець.

Артем, колишній наркозалежний

Артем, колишній наркозалежний

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Журналісти вирішили перевірити наскільки просто купити наркотики. Через програму на смартфоні замовили препарат, заплатили і отримали інформацію, де лежить закладка, так називається пакунок з сумішшю. Потім зібралися з активістами і пішли перевіряти, чи є клад. Хто б міг подумати, але координати місце знаходження наркотику вказують на місце, яке навпроти обласного відділку поліції.

Фото 5

Через кілька хвилин пошуку наша активістка нарешті знаходить синій пакунок. Після чого ми викликали поліцію.

Фото 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поліція з’явилася за чверть години. Експерти одягли рукавички і розгорнули чарівний згорток. Під декількома шарами скотчу та фольги ховався невеличкий пакетик з 0, 25 грамами наркотиків. Правоохоронці коментувати ситуацію відмовилися. Порадили звернутися з офіційним запитом. У відповіді на наше звернення отримали інформацію, що поліцейські активно ловлять розповсюджувачів «солі». Наркодилерів може й шукають, та не знаходять, про це розповідають активісти.
Віталій Павловський активно моніторить роботу поліції. Він переконаний, що правоохоронці банально не хочуть помічати порушників закону.

«Робота відділу по боротьбі з наркотиками фактично зупинилася. Чому так, я б запитав в самого відділу, якщо я не помиляюся їх 12 чоловік. Думаю, на сьогодні, вони володіють ситуацією, де торгують наркотиками, як торгують наркотиками, але чому вони її не змінюють, чому вони її не викорінюють – це вже питання до них», – розповідає Віталій Павловський, голова громадської організації «Ревізія влади».

Віталій Павловський, голова громадської організації «Ревізія влади»

Віталій Павловський, голова громадської організації «Ревізія влади»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Юлії, Олександру та Артему вдалося вирватися з наркотичного полону і сьогодні вони щасливі лише від того, що залишилися живі і наркотик не знищив їхнє майбутнє та життя, яке вони не так давно почали з чистого листа.
Психологи ж радять батькам пильно слідкувати за своїми дітьми і заохочувати їх до спорту, чи якогось цікавого хобі.

«Бажано, щоб дитина була чимось зайнята. Спорт, в даному контексті, є альтернативою самознищенню. Тобто, якщо ваша дитина не в залі, чи в якомусь гуртку, і якщо вона не лідер, то є велика ймовірність, що вона спробує наркотик», – каже Олексій Рудаков, психолог Вінницького обласного наркодиспансеру.

Олекій Рудаков, психолог Вінницького обласного наркодиспансеру.

Олекій Рудаков, психолог Вінницького обласного наркодиспансеру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вінницькі активісти швидко підхопили хвилю нашого експерименту і тепер поліціянти вимушені ледь не щодня виїздити на чергове місце злочину. Сподіваємося, це наштовхне наше правосуддя до радикальних дій і розповсюджувачі наркотику таки отримають своє покарання.

Журналіст – Людмила Левченко.
Оператор-монтажер – Сергій Вишньовський.