Вибіркове правосуддя: кого карає нова поліція

Створення нової поліції називають чи не єдиною успішною реформою післямайданівської влади. Вітчизняні правоохоронці після ребредингу перетворилися на модних копів: стильна форма, селфі з перехожими та іномарки.

Вже рік поліція працює по всій Україні. Служба, можливо, й нова, та методи, проскакують старі. Новоспечених правоохоронців часто звинувачують у непрофесійності.  Детальніше у сюжеті «Народного контролю».

Віталій Павловський, голова громадської організації «Ревізія влади», розповідає, що ситуація після того, як розвалили систему міліції стала набагато гірша. Слідчі почали звільнятися, і ми втратили певну кількість якісних кадрів.

Віталій Павловський голова громадської організації «Ревізія влади»

Віталій Павловський голова громадської організації «Ревізія влади»

Статистка – річ уперта. Минулого року рівень злочинності в Україні зріс на чверть, а винних у серйозних злочинах все рідше карають.

Крадійка соломи

Без світла, води і газу в старій кухоньці з однією лише грубкою – донедавна так у селі Остапківці Немирівського району жила Любов Коростень.

Фото 3

Фото 1

«Там нічого немає, там літня кухня і погріб знизу. Вона взимку тільки-но плиту запалить, їсти зварить, і лише до тих пір тепло, а більше і не палить. Там темно, чорно, ні світла ні газу», – розповідає жителька села Остапківці Ніна.

Минулоріч жінку звинуватили у крадіжці – вона взяла без дозволу солому! Заяву на пані Любу написав один з жителів села.

«Громадянку, про яку йде мова, було засуджено до покарання у вигляді громадських робіт за крадіжку, точніше кажучи, нею було вчинено крадіжку 41 тюка сіна у такої ж самої громадянки як і вона, мешканки того ж населеного пункту», – каже Олександр Король начальник Немирівського районного відділу поліції.

Правоохоронці хвацько беруться за справу: швидко знаходять винуватицю і суд змушує пенсіонерку відпрацьовувати 80 годин громадських робіт.

52-річній жінці не до робіт – не так давно у неї помер син – розповідають селяни. Правоохоронці стверджують – закон один для всіх.

«Міра покарання була абсолютно адекватна, тобто громадські роботи –  це не тяжке покарання, враховуючи те, що вона його не відробила, не відбула, на реальний строк позбавлення волі у вигляді одного року 10 днів», – каже Олександр Король.

Олександр Король, начальник Немирівського районного відділу поліції

Олександр Король, начальник Немирівського районного відділу поліції

Невпіймані злочинці

Про таку оперативність та принциповість нової поліції, як у справі з крадіжкою соломи,  вінничанка Олена тільки мріє. Її квартиру обчистили два роки тому. Дівчина розповідає забрали багато.

«Забрали ноутбук, професійний фотоапарат, за який я довгий час виплачувала кредит, все золото, яке було на той час. Перевернули все, що було в квартирі», – розповіла Олена.

Олена, вінничанка

Олена, вінничанка

Повернувшись з роботи, дівчина застала вдома страшну картину – речі вивернуті з шафи, шухляди перевернуті. Страховку на ноутбук і фотоапарат і ту вкрали. Техніку на кілька тисяч просто винесли серед білого дня.

«Мама була до двох годин дня вдома. Потім пішла на роботу, а я прийшла о шостій годині. Виходить, що винесли все серед білого дня між другою і шостою годиною»,– розповідає вінничанка.

Дівчина викликала поліцію. Правоохоронці приїхали за кілька хвилин, все уважно обстежили і запевнили – на днях зв’яжуться з потерпілою.

Ні на днях, ні навіть за кілька місяців Олені ніхто так і не зателефонував.

«Фактично, якщо щось пограбовано і по гарячим слідам відкрито, – це є гарантія того, що частину майна цього можуть повернути. Якщо після пограбування пройшов деякий час, знайти грабіжників дуже важко», – говорить Віталій Павловський.

Любов Коростень, селянку, яка поцупила солому, таки посадили.

Місцеві розповідають – пані Люба не раз грішила. Не від доброго життя. Попри все, люди навіть зібрали підписи з проханням помилувати сусідку, а власник соломи забрав заяву. Проте 52-пенсінерка нині за гратами. Сидіти їй рік.

«Бідна людина, хвора людина, її треба було не в тюрму, а її треба було лікувати», – каже односельчанка Ніна.

Ніна, жителька села Остапківці

Ніна, жителька села Остапківці

Злодіїв, які обчистили квартиру вінничанки Олени, так і не знайшли. Дівчина вже й не вірить, що знайдуть. Взяла кредит на нову техніку, бо без неї ніяк.

«Ноутбук довелося взяти в кредит, тому що в роботі це необхідна річ, хоча в грошовому плані після крадіжки було важко», – пригадує Олена.

Не комунікабельні полісмени

Ми спробували поцікавитися у полісменів, чи розслідують справу Олени. Спочатку нас футболили від кабінету до кабінету. Врешті запропонували звернутися з офіційним інформаційним запитом. Запитуємо, який результат розслідування та скількох злодіїв взагалі знайшли за останні роки.

У відповідь ні слова про справу Олени. Лише сухі цифри, які не тішать. У 2015  у  Вінниці було вчинено 235 пограбувань, з них розкрито лише 73, тобто 30%. У 2016 році – 203 пограбування, винних знайшли у  83 справах. Це менше половини.

Фото 2

Віталій Павловський каже, що, на жаль, слідчих не вистачає, ті, що є, не справляються з навантаженням. А кількість відкритих справ, які просто лежать і пиляться на полицях, дуже велика, тому така ситуація склалася.

Нова поліція отримала від людей неабиякий кредит довіри. Сподіваємося, попри всі невдачі, надії українців не будуть марними. Ми ж будемо слідкувати за роботою правоохоронців.