Війна аптек: чому на Косівщині воліють замість комунальних аптек бачити приватників

Фармацевтичний бізнес в Україні – «золоте  дно». Поки фармацевтичні магнати набивають гаманці, державні аптеки зникають одна за іншою. На Прикарпатті комунальних аптечних підприємств залишилось лише півсотні. Та і їх скоро може не стати! Загроза закриття єдиної в районі комунальної аптеки вже нависла над Косівщиною.

Навіщо місцевим чиновникам позбавлятися комунального майна? Як виявилося, у всьому винні гроші.

Життєво необхідне підприємство

Аптек по Косову, хоч відбавляй, тому конкурентів у комунальників вистачає. Проте деякі препарати можна знайти лише тут, бо у приватних аптеках ліки не виготовлять на замовлення.

«До нас приходять ті люди, які отримують безкоштовні ліки, або наркотичні, психотропні препарати», – розповідає завідуюча КП «Косівська районна аптека №40» Віра Сомик.

Аби вижити в умовах конкуренції, 40 аптека відкриває чотири додаткові аптечні пункти у центральній районній лікарні. Відтак  комунальне підприємство набирає обертів: справно сплачує оренду, ще й бюджет поповнює. Та наприкінці минулого року місцева влада їх приголомшила неприємною новиною.

«16 грудня 2016 року сесією районної ради було прийнято рішення  про переоформлення договорів оренди. І в це переоформлення вони включили комунальні підприємства, які підпорядковані районній раді», – каже завідуюча КП «Косівська районна аптека №40» Віра Сомик.

Це означає, що орендну площу, на якій розташовані усі чотири аптечні пункти, віддадуть у приватні руки. А «Косівська районна аптека №40» залишається без головних фінансових донорів та додаткових прибутків, що допомагають підприємству триматися на плаву.

аптека

Першими, на кому позначаться такі владні рішення, працівники аптек. Вони залишаться без роботи. Та найбільше шоковані самі косівчани. Адже низку медпрепаратів для дітей та онкохворих можна придбати лише у цій аптеці. Та головне, наголошують люди, тут гарантовані знижки на ліки для соціально незахищених. Ветеран АТО Володимир Зузяк навіть ліки в борг тут брав для побратимів. Адже, коли посеред ночі привозять військових із загостреннями, тоді не до фінансових питань.

«Ми без проблем приходили в аптечний пункт і отримували ліки. Якщо тут будуть приватники, чи зможемо ми отримати як учасники бойових дій ліки? Що тоді робити, як пояснювати це хлопцям, які потрапляють до нас після важких поранень і контузій», – каже ветеран АТО Володимир Зузяк.

Але схоже, місцева влада цими проблемами не надто переймається, і незабаром усі чотири аптечні пункти  на території лікарні віддадуть у приватні руки.

«Хлібне» місце

Де найкраще ліки продавати? Звісно там, де багато хворих. Косів – не виняток. Лідерами аптечної торгівлі тут є пункти, що розташовані на території медзакладів. Цей ласий шмат місцева влада і віддала через конкурс. Самі ж аптекарі зізнаються: конкурс той лише про людське око, а виграє той, хто має гроші та зв’язки.

«Народний контроль» довідався, відтепер усі чотири аптечні пункти  винайматимуть різні підприємці. Аби торгувати у лікарні, вони готові викладати за орендну площу до 20 тисяч гривень на місяць. Комунальники ж платили в рази менше. За таких умов, на благодійні жести від підприємців та доступні ціни у нових аптеках годі й сподіватися. Втім і самі чиновники відчувають, людям від їхнього «бізнесування» краще не стане. То ж відповідальність за контроль цін перекладають на держлікслужбу. 

Втім на практиці усе інакше. Адже державна служба з лікарських засобів контролює лише вартість препаратів соціальної групи. За офіційними даними в Україні річний обсяг продажу ліків сягає 35 мільярдів гривень. І лише два з половиною із них підконтрольні державі. А ціни кожна аптека виставляє на власний розсуд залежно від умов конкуренції .

Знищивши комунальна аптеку, чиновники не лише позбавлять приватників конкуренції.  Після її занепаду звільниться чимале приміщення ледь не у самому центрі Косова. На яке, вочевидь, уже також є бажаючий, адже із приміщеннями, які здаються в оренду, в Косові не густо.

Такий бізнес із державою в наш час, то справа буденна. От тільки жителям Косівщини від такої співпраці лише горе та збитки.