Вперше селяни Тернопільщини перемогли у суді проти агрохолдингу «Мрія»

На гарячу лінію «Народного контролю» звернулися жителі ряду сіл Гусятинського району, котрі скаржились на земельні афери керівництва агрохолдингу «Мрія» і просили підтримки у суді. Журналісти «Народного контролю» відразу розпочали власне розслідування і виявили, що уже понад рік триває судова тяганина між жителями сіл Гусятинського району і агрохолдингом «Мрія». Причина позову: підробка договорів оренди паїв. Селяни підписували з компанією оренду на 5-ть років, а виявилось, що їх продовжили, а підписи пайовиків підробили. Позивачів, чиї справи є у суді, – 12 чоловік, одну справу уже виграли. Люди замовили дороговартісну почеркознавчу експертизу та оплачують усі судові витрати заради того, аби повернути свої землі.

«Ми чекали 2016 року, щоб закінчився договір оренди, а коли звернулися в офіс, то нам не дали копії договорів, бо фірма без мого відома продовжила договір. Я не підписувала, це не мій підпис», – розповідає жителька села Галина Крогулець, яка роками віддавала свій пай в оренду, а тепер вирішила обробляти землю самостійно.

Схожа ситуація трапилася майже в трьох сотень селян. Підписи на документах підроблені, стверджують люди в один голос і демонструють журналістам «Народного контролю» свої підписи: справжні і ті, що на договорах. Навіть неозброєним оком видно підробку.

Нагадаємо, що агрохолдинг «Мрія» засновано у 1992 році Іваном і Клавдією Гутами. У 2008 році генеральним директором «Мрії» призначають одного з синів Івана Гути – Миколу, який керує компанією до 2014р. У серпні 2014 року агрохолдинг оголосив себе банкрутом і заявив про неможливість погашення боргів перед кредиторами. У лютому 2015-го року контроль над компанією переходить кредиторам – європейським та американським інвесторам. Колишнім керівництвом «Мрії» цікавляться правоохоронні органи та Інтерпол. Компанія, що тепер обробляє українські землі, зареєстрована на Кіпрі. Виходить, всі у виграші: колишні власники на волі накравши вдосталь, а теперішні – керуються договорами, які укладав директор-шахрай. Програють лише селяни – їм доводиться воювати за власну землю.

Незважаючи на намагання юристів «Мрії» усіма можливими способами відтягувати судові процеси, Феміда все таки стала на бік людей.

Юристи підтверджують, що за рішенням Гусятинського суду керівництво «Мрії» повинно негайно віддати земельну ділянку власнику незалежно від того, чи там вже посіяно. Люди ж додають, що чекати не планують, а якщо не вдасться врегулювати ситуацію мирним шляхом, то готові з вилами в руках боронити власну землю.

До речі, в Україні діє мораторій на продаж землі. Віднедавна у Верховній Раді заговорили про відміну цього мораторію. Змін до законодавства селяни бояться як вогню.

«Люди прекрасно розуміють, що першим покупцем їхнього земельного наділу буде та фірма, чи та людина, яка на даний момент користується, має з ними договір оренди паю. І вони прекрасно розуміють, що диктувати умови їм буде та фірма, яка фактично в руках має їхні землі», – зазначає староста села Крогулець Василь Ангелюк.

Лідер «Народного контролю», нардеп Дмитро Добродомов переконаний, що відміна мораторію вигідна хіба олігархам та аргохолдингам, але аж ніяк не пересічним українцям.

«Кому на сьогоднішній день це вигідно? Добре, один раз хтось матиме змогу продати землю, тому що він бідний, йому треба зараз ці гроші. Ці гроші він проїсть за рік, залишиться і без землі, і без грошей, і без можливості, взагалі, будь-яких подальших перспектив», – наголосив він.