“Яблучна задуха”: у Мамаївцях люди задихаються від запаху перегнилих яблук

Спершу з очей йдуть сльози, потім стає важко дихати і, зрештою, увесь процес завершується кашлем. Жителі Мамаївців скаржаться на неприємний разючий запах, джерелом якого є відходи неподалік села. Люди зверталися і до районної влади і до екоінспекції, і до самих власників землі, щоб ті прибрали відходи і ліквідували неприємний запах. Утім, віз… точніше, ці відходи і далі тут, на цьому полі. За допомогою люди звернулися до «Народного Контролю».

Сморід у Мамаївцях з’явився місяць тому. Тутешні розповідають, що спершу на цій ділянці було сміттєзвалище. Не встигли люди його прибрати, як воно перетворилося на полігон відходів. Тут і перегнилі яблука, і курячий послід, і ще Бог зна, які нечистоти. У цій помийній ямі навіть шкідники не водяться. Та й у людей від такого сусідства здоров’я не покращується.

«Запах цей дуже бентежить. Ми – молода сім’я, і не хочеться, щоб страждали діти, – розповідає жителька с.Мамаївці Світлана. – Від запаху дитина задихається, кашляє. Бувають такі вечори, що запах неймовірний».

«Навіть вийти на город не можу. Я пішов косити траву, так в горлі аж горить. Це є відходи виробництва хімічного. Це букофрукт. Це є кислота. До потічка навіть 200 метрів немає і вся ця кислота піде в річку. Річка забруднена повністю. Жодної жаби немає в річці», – бідкається житель с.Мамаївці Григорій.

Хто скидає сюди відходи, «Народний Контроль» іде з’ясовувати до одного з місцевих підприємств з переробки яблук. Ті запевняють: не мають відношення до бруду. Відходи свого виробництва продають на переробку.

«Я з відповідальністю кажу, що на сьогодні відходів нашого виробництва там немає. Тому що головними відходами виробництва є вичівки яблук, жмих або жом. А наше підприємство має заключний договір з КП Добробут Мамаївці на розміщення вичивок», – запевняє заступник директора з якості ТзОВ «Дьолер Буковина» Галина Тураш.

З представниками вторинної фірми, яка забирає ці відходи, нам поспілкуватися не вдалося. Як ці нечистоти впливають на навколишнє середовище, журналістам НК обіцяють розібратися екологи.

«Найближчим часом наші спеціалісти промоніторять ситуацію, але тільки в межах моніторингу, бо перевірити суб’єкт ми не можемо через те, що діє мораторій на перевірку суб’єктів господарської діяльності», – повідомив перший заступник начальника Екологічної інспекції в Чернівецькій області Микола Сабко.

Відповідальність за чистоту території несе саме власник цієї землі. Його поки що не можуть знайти ні селяни, ні журналісти. То ж коли територію приберуть, наша знімальна група іде з’ясовувати до сільського голови. Той обіцяє ліквідувати у Мамаїцях помийну яму. Уже звернувся в екологію і санслужбу.

«Я надіслав контролюючий запит у відповідні органи – санепідемстанцію, в екологію. Якщо не реагуватимуть – будемо звертатися в прокуратуру, аби дали правову оцінку, – запевняє голова Мамаївської сільської ради Сергій Угринчук. – Я думаю, що там не повинно бути таких складувань і найближчим часом їх усунемо».

Через місяць «Народний Контроль» ще раз відвідає Мамаївці і зафіксує як сільський голова дотримує слово господаря села.