Юридична абетка: що означає МЗК у квитанціях за тепло? Хто має за це платити?

Житомиряни отримали квитанції за тепло спожите в грудні 2018 року. Жителів, які користуються автономним опаленням, вразили нові нарахування, адже в них з’явилися витрати на МЗК (місця загального користування). Такі ж витрати несуть і мешканці без автономного опалення. «Народний контроль» Житомирщини дослідив це питання.

Відповідно до вимог чинного законодавства особи, які встановили у своїх помешканнях індивідуальні (автономні) системи опалення, зобов’язані проводити оплату за місця загального користування.

Витрати на опалення МЗК у житлових будинках є частиною теплової енергії, спожитої будинком, від загального споживання, згідно з показниками приладу обліку теплової енергії.
Питання щодо МЗК у багатоквартирному будинку регулюють такі нормативно-правові акти:
1. Цивільний кодекс України, Закон України «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», ЗУ «Про об’єднання співвласників»;
2. Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 1.07.2005 № 630 (зі змінами, затвердженими постановою КМУ від 31.10.2005 №1268);
3. Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений Наказом Мінбуду України від 22.11.2005 року №4 зі змінами (Наказ від 06.11.2007 року за №169);
4. Методика розрахунку кількості тепла, спожитого на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їхнє опалення (затверджена Наказом Мінбуду України від 31.10.2006 р. №359);
5. ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», Державні будівельні норми
6. ДБН В.26-31.2006 «Теплова ізоляція будівель».
Пунктом 1 Рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради № 1097 від 08.12.2016р. погодити КП «Житомиртеплокомуненерго» ЖМР нарахування плати за опалення місць загального користування в будинках обладнаних лічильниками обліку теплової енергії у місті Житомирі, споживачам, квартири яких відключені від системи теплопостачання, з моменту затвердження виконавчим комітетом ЖМР відповідних розрахунків часток (коефіцієнтів) нормативної витрати тепла для опалення МЗК по кожному будинку окремо.
Порядок визначення витрат теплової енергії на опалення МЗК встановлює чинна «Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення» Наказ від 31.10.2006р. № 359 і «Рекомендації по застосуванню методики» від 22.02.2008р. № 41. Цією методикою не передбачено окремого розрахунку визначення коефіцієнту МЗК на частину під’їздів будинку з централізованим опаленням та частину під’їздів будинку без централізованого опалення.
Щодо відсутності опалювальних приладів на всіх сходових клітинах, згідно з п.п. 6.7.7 ДБН В.2.5.-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» опалювальні прилади сходової клітки слід розташовувати на першому поверсі для підтримання санітарних норм.
Відповідно до роз’яснення управління економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України по опаленню за МЗК, вих. №8/20-357-14 від 24.04.2014р. «Якщо проектом будинку передбачено встановлення опалювальних приладів у МЗК, але система опалення МЗК є демонтованою, балансоутримувачу (власнику) будинку необхідно відновити її, привести у відповідність до проекту житлового будинку та здійснювати визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування згідно з Методикою». Що є обов’язковою вимогою підготовки житлових будинків до опалювального сезону.
Відповідно до ст. 18 п. 5 ЗУ «Про об’єднання багатоквартирного будинку» обов’язок об’єднання: забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.
Розділ ІІІ ст. 9 п. 1. Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VІІІ наголошує, що «споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладання відповідного договору»
Для можливості проведення розрахунку кількості тепла, спожитого на опалення місць загального користування багатоквартирного житлового будинку використовуються вихідні дані надані балансоутримувачами.
Інформація по затвердженим коефіцієнтам МЗК загально оприлюднена та розміщена на сайтах http://zt-rada.gov.ua/documents та http://tke.org.ua/ в розділі СПОЖИВАЧАМ/ МЗК.
Отже, відмова від централізованого опалення приміщення квартири не звільняє споживачів від обов’язку оплати за фактично надані та використані послуги.