Юридична абетка: як відшкодувати збитки завдані падінням дерева?

У Житомирській області почастішали випадки падіння дерев на автомобілі. Найчастіше це відбувається на прибудинкових територіях, однак трапляються такі ситуації і під час руху.

Якщо автомобіль зазнав пошкоджень під час руху, то це, відповідно до пункту 1.12 статті 1 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», кваліфікуватиметься як дорожньо-транспортна пригода, оскільки ДТП – це подія, що сталася саме під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. У такому разі варто одразу зателефонувати до страхової компанії, повідомити про факт пошкодження та проконсультуватися щодо подальших дій. Крім того, рекомендуємо викликати на місце пригоди поліцію для належного оформлення ДТП зі складанням протоколу.

Як під час руху, так і під час стоянки авто важливою є повна фіксація події. Адже якщо у першому випадку можна розраховувати на відшкодування, відповідно до наявного страхового договору, лише на підставі складеного протоколу поліції, то заподіяння шкоди автомобілю, що не рухався, потребує більшої уваги та ретельнішого збору інформації.

Згідно з частиною першої статті 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», об’єкти благоустрою використовуються відповідно до їхнього функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини, на засадах їхнього раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Першочергово визначаємо, на балансі якого підприємства перебувають зелені насадження (дерева) для подальшого встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані збитки. Для цього потрібно надіслати запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (обов’язково додати фото або графічні дані, що пришвидшить отримання інформації).

Однак, мінімальними є шанси на відшкодування, якщо пошкодження авто відбулося в місцях не пристосованих для паркування (ліс, тротуар, лісопаркова смуга, тощо), то шукати справедливість і вимагати відшкодування заподіяних збитків немає сенсу, якщо, звісно, КАСКО не передбачає додаткових випадків пошкодження авто. Але і в такому разі страхова компанія забажає перевірити всі наявні у вас докази (протокол поліції) відсутності вашої провини в умисному заподіяні збитку машині.