17619825_1272415729542555_1963908238_n

Зелені злодії: хто та навіщо вирубує дерева у дніпровських парках

Безкраї ліси, заповідники та навіть невеликі міські парки – то легені нашої планети, її окраса та життєдайне джерело. Проте з кожним роком колись неосяжні українські зелені зони меншають і перетворюються на розкіш лише для обраних. Звичайно, не без  втручання людини. Щороку нещадно вирубують тисячі дерев. Спочатку винищували лише ліси, а зараз деревина настільки цінна, що деякі примудрилися заробляти і на міських зелених насадженнях.

У Дніпрі місцеві еко-активісти щороку фіксують десятки випадків незаконної вирубки дерев. На місці зелених зон облаштовують парковки або ж зводять торговельні комплекси. На алеї закоханих наприкінці минулого року зрізали понад 50% крони на десятках тополь. Фахівці кажуть, пережити такий стрес можуть далеко не всі дерева. Ймовірно, що наступного року вони засохнуть і підуть на дрова.

Алея закоханих по вулиці Столярова

Алея закоханих по вулиці Столярова

«На алеї закоханих, як і в багатьох інших районах, проведена нещадна обрізка дерев. Тобто згідно з коментарями біологів це не омолодження, тому що обрізані всі гілки, це одне з найголовніших порушень. Крім того, в нашому місті також  масово зрубують дерева без необхідного пакету документів», – розповідає громадський активіст Ліза Аверіна.

Еко-активісти говорять, пояснити таке поводження з зеленими зонами просто, адже дрова нині – то задоволення не з дешевих. Кажуть, саме так комунальні служби наживаються на вирубці. Згідно з договором між КП і міською радою зрізані дерева та гілки комунальники зобов’язані утилізувати самостійно.

Тетяна Лампіка, еко-активіст

Тетяна Лампіка, еко-активіст

«Зрубані дерева – це відходи, тож вони мають поїхати на полігон, тому що це 4 клас небезпеки відходів. Якщо цей відхід не їде на полігон, то все одно за документами він їде, а, насправді, він їде в іншу сторону. Багато жителів дуже часто спостерігали, і навіть я бачила, відео про те, як під’їжджають машини різного типу, складають  дрова до себе і їдуть геть», – розповідає еко-активіст Тетяна Лампіка.

Наталя Талан мешкає неподалік парку «40-річчя визволення Дніпропетровська». Каже, сил немає спостерігати,  як комунальники нищать дерева. Цьогоріч сезон зеленого полювання місцеве комунальне підприємство «Зеленбуд» розпочало у грудні. Каже, працюють вандальним способом та навіть не замислюються, що парк «40-річчя визволення Дніпропетровська» – це місце поховання героїв Другої світової.

Парк «40-річчя визволення Дніпропетровська»

Парк «40-річчя визволення Дніпропетровська»

«На місці парку раніше був  цвинтар, і коли його закривали, не всі змогли вивести рідних, які тут були поховані. В поминальні дні сюди приходить багато людей і залишають біля дерев, які були посаджені біля кожної могили, поминальні вінки і квіти. Тепер прийшовши цієї весни, більшість з них просто не знатимуть, де залишати квіти»,– говорить Наталя Талан.

Пані Наталя переконана, комунальники позбиткувалися над парком і просто вкрали дерева. Каже, більшість зрубаних дерев були здоровими та, ймовірно, пішли на дрова. Її підозри підтверджує і експерт. Біолог Борис Барановський, оглянувши ділянку, запевнив, лише 10% дерев тут підлягали вирубці. Решта – абсолютно здорові.

Борис Барановський, біолог

Борис Барановський, біолог

«Дерева ще досить довго могли існувати, і я говорив, що за нормами, які були ще за радянських часів, хворі дерева потрібно в першу чергу лікувати. Цементувати дупла, робити підгодівлю і робити санітарну обрізку», – розповів біолог Борис Барановський.

Проте висновки експертів комунальникам та чиновникам – лише зайва інформація. Екологи стверджують,що на вирубку дерев компанія повинна отримати ордер та акт про обстеження. Тобто документ, який засвідчує, чому ті чи інші рослини вирішили зрізати. Якщо компанія займається не лише вирубкою, а й омолодженням парку, то на місці проведення робіт озеленювачі повинні мати відповідні папери.

Ліза Аверіна, громадський активіст

Ліза Аверіна, громадський активіст

«Для омолодження потрібні документи, пов’язані з капітальним ремонтом. Тому що омолодження дерева називається «капітальним ремонтом». Для цього потрібен дефектний акт», – розповіла громадський активіст Ліза Аверіна.

У розпалі трудового дня команда «Народного контролю» завітала до парку та попросила представників КП «Зеленбуд» надати необхідну документацію, на яких підставах ці псевдоозеленювачі знищують природу. Для ознайомлення нам надали три акти. В сумі всі вони на видалення 57 дерев, а насправді у парку зрубали більше сотні.

Аби розібратися у ситуації журналісти звернулися до міської ради. Департамент благоустрою та інфраструктури повідомив, що згідно з актами № 69,70 та 71 видаленню, омолодженню та обрізанню загалом підлягає 58 дерев.  Також у департаменті благоустрою зазначили, працював «Зеленбуд» і згідно з іншими актами від грудня поточного року, але скільки дерев зрізали саме за цими документами, ми так і не почули. Та й при собі під час робіт представники «Зеленбуду» паперів не мали. Вочевидь, саме на таку плутанину і розраховано, адже як тепер з’ясувати, які дерева рубали та за якими актами.

Парк «40-річчя визволення Дніпропетровська

Парк «40-річчя визволення Дніпропетровська»

Тож поки дніпряни задихаються від промислових відходів комунальники «Зеленбуду» продовжують свою нищівну роботу і заробляють гроші на нашому з вами здоров’ї та здоров’ї своїх дітей.