Житловий фронт: як борються за територію бійці АТО в тилу

Ночі в окопах, постріли гармат і кожна секунда на межі життя і смерті. Їх називають бійцями АТО, тільки от на сході вже давно не антитерористична операція, а війна. Після повернення додому для бійців вона продовжується, щоправда, за квадратні метри. Поки генерали шикують у величезних іменних маєтках, справжні герої тісняться в маленьких квартирах, в умовах, які швидше нагадують казарму. Як змушені бійці відстоювати територію на житловому фронті дізнавався «Народний контроль».

Чорна стеля, потріскані стіни, ржаві труби… Після дев’яти місяців війни з окупантом Борис Стацький повернувся в рідний Львів. Живе чоловік в гуртожитку – на 12 кімнат один умивальник.

ФОТО 1

Хочеш помитися чи прибрати – грій воду. Навіть, аби в туалет сходити, треба вистояти в черзі, розповідає Андрій Паславський, сусід Бориса.

Чоловік пройшов Щастя, Старобельськ та Новий Айдар. Повернувся у кімнату метр на метр. Навіть речі немає де зберігати – хіба у коридорі в шафі під замком.

Однокімнатна квартира на п’ятьох людей – це будні ще одного бійця АТО Андрія Радика . Туалет на поверсі, дістатися до кабінки можна хіба балконом.

У Андрія дві доньки захоплюються малюванням, та ця тяга до прекрасного родині коштує комфорту, а красиві малюнки замість того, аби прикрашати стіни, збирають пилюку під ліжком. Сім’я мріє про простору домівку, та вже не вірить, що держава дасть захиснику квартиру.

ФОТО 2

«Кожна третя або друга сім’я хлопців, які повертаються, яких ми зустрічаємо тут, як героїв, живуть у таких умовах – вп’ятьох-вшістьох на 15-30 квадратних метрах», – говорить Віталій Свінціцький, учасник АТО, депутат Львівської міськради від «Народного контролю».

Повернувшись з війни, часто залишившись без роботи, купити житло для АТОвців – місія нездійсненна, впевнені у громадській організації.

«Держава нібито хвалиться, що вони щось зробили, а якщо взяти по механізму, нічого немає, практика не діє. Слова у них є, а практики немає! Відсотків 80 зараз не можуть придбати собі житло», – додає керуючий справами громадської організації «Асоціація учасників АТО Львівщини» Тарас Маслянка.

Нині в черзі на житло в Львівській міськраді зареєстровано понад  27 тисяч сімей. Щодня список стає все довшим. Лише минулого року на облік зараховано 580 сімей учасників АТО та 19 сімей загиблих учасників АТО. Ймовірно, більшість не отримує житла ніколи. То ж поки влада годує порожніми обіцянками, бійці, яких загартувала війна, вирішили діяти рішуче.

ФОТО 3

«Хлопці, повертаючись з війни є абсолютно соціально незахищеними, тому народні депутати від «Народного контролю» разом із нашими прихильниками вийшли на акцію під стіни Верховної Ради», – говорить заступник голови Львівського обласного осередку «Народного контролю» Володимир Саврук.

Вимагати від депутатів проголосувати за закон, який вже рік припадає пилюкою  у чиновницьких кабінетах, вийшли активісти «Народного контролю» та львівські десантники.

Мова йде про законопроект, згідно з яким держава компенсуватиме бійцям АТО половину вартості нового житла.

«50% – то є досить суттєве зниження, якщо відшкодується від держави тих 50%, то досить реально покращити житлові умови», – говорить учасник АТО Ігор.

ФОТО 4

Віталій Свінціцький, учасник АТО, депутат Львівської міськради від «Народного контролю»

Віталій Свінціцький сам брав участь у боях на сході. Нині відстоює права своїх побратимів по зброї у Львівській міськраді. Каже, закон «50 на 50» не тільки вирішить житлове питання, а й змусить багатьох учасників АТО не опускати руки.

«Цей закон стимулює вже йти і працювати, і заробляти, тобто не байдикувати, а заробляти. Ми можемо тих 50% розбити на місцевому рівні ще навпіл», – додає депутат.

Далі слово за Президентом. Поки гарант думає, тисячі бійців по всій Україні чекають. І сподіваються, що держава подбає про тих, хто її захищає.